Petak, 11.07.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Saglasnost za onlajn nastavu dobilo 80 visokoškolskih ustanova

Ovo odobrenje Ministarstva prosvete od ukupno 31 fakulteta u sastavu UB nemaju još samo Građevinski, Elektrotehnički, Medicinski, Filozofski i Pravoslavni bogoslovski
Фото Танјуг

Konstantno se povećava broj visokoškolskih ustanova koje su tražile i dobile odobrenje resornog Ministarstva prosvete za rad na daljinu u atipičnim okolnostima dok traju studentske blokade i sve je više fakulteta koji su već uspostavili kakvu-takvu nastavu ili će, na osnovu donetih odluka nastavno-naučnih veća, početi da nadoknađuju propuštena predavanja, za početak onlajn, dok se ne steknu uslovi za neometan rad u sedištu ustanove.

Prema poslednjim podacima koje redovno ažurira Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT), do sada je 80 visokoškolskih ustanova dobilo saglasnost prosvetnog vrha za realizaciju nastave putem komunikaciono-informacionih sistema u aktuelnim okolnostima, a koja, kako se ističe, „ne predstavlja odstupanje od važećih akreditacionih standarda”. Među njima su tri univerziteta: Univerzitet u Kragujevcu sa svim fakultetima u svom sastavu, zatim Državni univerzitet u Novom Pazaru, koji nema fakultete nego departmane, i Univerzitet u Beogradu (UB) koji je dobio odobrenje resornog ministarstva za onlajn nastavu za studije pri univerzitetu, što znači za multidisciplinarne programe master i doktorskih studija, ne za sve fakultete u svom sastavu. Da bi fakulteti primenjivali takozvani hibridni model nastave neophodno je, podseća NAT, da za to najpre dobiju saglasnost Ministarstva prosvete, a svaka visokoškolska ustanova ponaosob dužna je da podnese zahtev, objasnili su nadležni.

Tako su i postupili gotovo svi fakulteti, naposletku i beogradski. Od ukupno 31 fakulteta, koliko ih ima u sastavu UB, sada ih je 26 na listi onih koji su dobili saglasnost za rad na daljinu. To odobrenje dobijaju sve ustanove koje ga traže, a prema najnovijim podacima, za sada, ga nije dobilo samo pet državnih fakulteta u glavnom gradu. I to su: Građevinski, Elektrotehnički, Medicinski, Filozofski i Pravoslavni bogoslovski fakultet (PBF). Od tih fakulteta neki su u štrajku: Elektrotehnički još od 21. januara i Medicinski od 5. maja, a zakonit štrajk podrazumeva održavanje minimuma procesa rada pa i nastave. Na PBF-u je nedavno realizovan januarski ispitni rok, a u toku je aprilski, tako da i dalje aktuelna pobuna dela akademske zajednice ne znači da se ne nadoknađuje baš ništa od nastavnih i ispitnih obaveza propuštenih minulih meseci.

Među fakultetima UB u kojima je, osim studentskih blokada, na snazi i protestna obustava rada ili štrajk u okvirima zakona u organizaciji dela zaposlenih, jesu i Fizički i Biološki. Filozofski fakultet pridružiće se nevelikom nizu visokoškolskih ustanova u štrajku pod okriljem UB, budući da je prvog dana ove sedmice aktivirao odluku da stupi u ovaj vid protesta. Profesori Filozofskog koji nameravaju da štrajkuju o tome su i formalno, dostavljanjem odluke, u ponedeljak 9. juna, obavestili upravu fakulteta i resorno ministarstvo. Tada je počeo da teče rok od deset dana da se zakonit štrajk najavi nadležnima pre nego što se realizuje. Istog dana proglašen je štrajk na Šumarskom fakultetu, potvrđeno je za naš list, kao i da traju razgovori uprave i predstavnika zaposlenih u štrajku i da će se proveriti da li je formiranje štrajkačkog odbora i stupanje u ovaj oblik pobune dela kolektiva pravno valjano urađeno, kako nezvanično saznajemo. Na ovom fakultetu nedavno je sprovedeno anonimno anketiranje studenata da bi uprava stekla realnu sliku o tome koliko je među njima onih koji žele da se uspostavi nastava i onih koji ne odustaju od blokade, ali i koliko ih je uopšte zainteresovano za ovaj vid izjašnjavanja. Namera je bila da se „čuje glas” svih, ili što je moguće više studenata, a da to „savetodavno” pomogne upravi prilikom sagledavanja postojećeg stanja, donošenja odluka o daljim koracima, ali i potencijalnih posledica tih odluka. Rezultati ove ankete kopkaju i studente i zaposlene, a zna ih samo uprava Šumarskog fakulteta. I on je, kao i većina u sastavu UB, među visokoškolskim ustanovama koje imaju saglasnost resornog ministarstva da realizuju onlajn nastavu, ali još nije među onima koji su uprkos ili uporedo sa studentskim blokadama kakvu-takvu nastavu i uspostavili – a takvih je već više od trećine članica najvećeg univerziteta u Srbiji. Među njima su Fakultet organizacionih nauka, Ekonomski, Fakultet za fizičku hemiju, Arhitektonski, Poljoprivredni, Pravni, Mašinski, Tehnološko-metalurški, Fakultet bezbednosti, Fakultet političkih nauka, Stomatološki, Fakultet veterinarske medicine...

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.