Petak, 11.07.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Macut: Srbija nije glasala za Deklaraciju na Samitu SEECP

(Фото Танјуг)

Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut izjavio je da Srbija nije danas glasala za Deklaraciju na Samitu Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP) u Tirani, gde je poručio da za Srbiju mir i stabilnost nemaju alternativu i predstavljaju ideju vodilju na putu našeg regiona ka Evropskoj uniji, saopšteno je iz Vlade.

Govoreći na plenarnoj sednici šefova delegacija koja je održana na temu „Negovanje stabilnosti i prosperiteta kroz regionalnu saradnju i EU integracije”, prof. dr Đuro Macut je naglasio da su ovi ciljevi dostižni samo uz dijalog, uzajamno poštovanje i uvažavanje i civilizovani pristup rešavanju svih eventualnih problema.

Srbija je kao odgovoran i predvidiv partner odlučna da dijalogom, u dobroj veri i u skladu sa principima međunarodnog prava rešava sva otvorena pitanja, istakao je premijer Srbije.

On je dodao da je članstvo u EU strateško opredeljenje i prioritet spoljne politike Srbije, uz istovremeno očuvanje tradicionalnih prijateljstava sa Rusijom, Kinom, Sjedinjenim Američkim Državama i zemljama Afrike i Bliskog istoka i nastavak politike vojne neutralnosti.

Prof. dr Đuro Macut je istakao zadovoljstvo što je Evropska komisija u Izveštaju o napretku Srbije za 2024. godinu na objektivan način ocenila dosadašnje rezultate u reformskom procesu, dodajući da očekuje da će države članice EU podržati otvaranje Klastera 3.

Predsednik Vlade je naglasio i da je Srbija posvećena unapređenju regionalne saradnje koja neposredno doprinosi izgradnji međusobnog poverenja, procesu pomirenja i podstiče ukupan razvoj na njenom putu ka punopravnom članstvu u EU.

Srbija, dodao je, u potpunosti podržava dalje intenziviranje regionalne saradnje kao suštinske osnove za stabilnost regiona.

Premijer Macut je naglasio i da je Srbija iskreno posvećena dijalogu sa Prištinom, koja od samog početka dijaloga pokazuje krajnju nekonstruktivnost i nespremnost da prihvati i čuje drugu stranu u dijalogu, pri čemu konstantno proizvodi i izaziva incidente kojima stanovništvo na Kosovu i Metohiji drži u stalnom strahu za sopstvenu bezbednost.

''Imajući u vidu izuzetno težak položaj srpske zajednice i činjenicu da Priština i dalje odbija da ispuni svoje obaveze preuzete Briselskim sporazumom, nadamo se da će angažman novoimenovanog specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine biti usmeren i na delovanje ka Prištini u cilju ispunjavanja dogovorenih obaveza'', naveo je Macut.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.