Utorak, 09.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Rafovi puni, niko neće da kupuje

U Nemačkoj drastično skočile cene keksa

Kutije se gomilaju
U Nemačkoj drastično skočile cene keksa
Илустрација (Pexels/Kevin Malik)

Od kraja avgusta cene „spekulas" keksa u Nemačkoj su drastično skočile, pa se zalihe na rafovima prodavnica gomilaju, prenose danas nemački mediji.

Prema kalkulaciji Instituta NIQ za istraživanje tržišta, ova vrsta keksa je poskupela za čak 71 odsto u odnosu na 2021, prenosi Bild. Generalno gledano, cene božićnih biskvita su povećane za 64 odsto u poređenju sa periodom od pre četiri godine.

Najveći proizvođač „spekulas" keksa, kompanija Borggreve iz Donje Saksonije, naplaćuje pakovanje od 600 grama 1,69 evra, dok je ono pre četiri godine koštalo evro i devet centi. Direktor kompanije, Gerit Vrilink, pripisuje to porastu cena energije i rada, kao i sirovina poput palminog ulja i šećera.

Cene u nemačkom sektoru veleprodaje su generalno porasle u avgustu, navodi Bild. Prema podacima Federalne službe za statistiku, povećane su za 0,7 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine. Glavni razlog za povećanje je znatan skok cena hrane, pića i duvanskih proizvoda, naveo je nemački list.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.