Državne investicije bolje od prodaje
Ako država sada ne pomogne „Petrohemiju”, drugog najvećeg srpskog izvoznika, mogla bi je zadesiti sudbina susedne „Azotare”. Istina, prošle godine smo imali gubitak od rekordnih 90 miliona evra, ali veliki petrohemijski koncerni zatvaraju pogone i sve pokazuje da će cene petrohemikalija uskoro početi da rastu. Polovne, ali u dobrom stanju, proizvodne linije mogu se kupiti za bagatelu, što je prilika da se izvrši modernizacija „Petrohemije” u koju se tri decenije ništa čestito nije uložilo, kaže u razgovoru za „Politiku” Slobodan Adžić, generalni direktor te hemijske kompanije.
Za razliku od prethodnih menadžment ekipa, Adžićeva(preuzela kormilo tek pre dva i po meseca) smatra da izlaz iz problema nije jedino prodaja ili pripajanje Naftnoj industriji Srbije, već investiranje, jer „Petrohemija“ ima visok kvalitet proizvoda koji je u svetu na dobrom glasu.
U korporativnoj analizi pravljenoj za više ministarstava predlaže se po jednoj varijanti ulaganje od 65, a po drugoj 95 miliona evra. Investicija od 95 miliona evra, koja podrazumeva modernizaciju četiri pogona i izgradnju nove fabrike polipropilena, vratila bi uloženi kapital za nepune dve i po godine.
– Problem je što smo mi nelikvidni i ne možemo da dobijemo kredit nijedne banke bez državnih garancija – kaže Adžić.
Direktor „Petrohemije“ kaže da je lanjski gubitak te fabrike dobrim delom posledica dispariteta cena sirovina i gotovih proizvoda, ali upućuje i zamerku svojim prethodnicima. – Blago rečeno, nisu se domaćinski ponašali – kaže.
– Ukoliko se hitno ne dobije četrdesetak miliona evra kredita za gašenje nelikvidnosti, 2.500 radnika bi ostalo bez plata, a rad fabrike bi bio doveden u pitanje. To je loše ne samo za „Petrohemiju“, već i za susednu Rafineriju, koju mi snabdevamo strujom i parom, a i otpadne vode šalje u naša postrojenja. Naravno, država bi izgubila fabriku koja je lane izvezla robu u vrednosti od 200 miliona evra, a manje neće biti ni ove. Iako nam to još nije saopšteno, pitanje je da li će nam biti odobreno i 20 miliona evra za ublažavanje nelikvidnosti, koliko smo tražili na osnovu pet odsto učešća u prošlogodišnjem izvozu srpske privrede – tvrdi Adžić.
Do sada su dugovi konvertovani u vlasništvo, pa tako država sada poseduje 80 odsto kapitala preduzeća, a 20 procenata ima NIS. Čak je i grad Pančevo pristao na ovakvo raskusurivanje, pa je neplaćene rente pretvorio u 0,27 odsto vlasništva „Petrohemije“.
Novi rukovodeći tim fabrike smatra da nije dobro vreme za njenu privatizaciju jer bi zbog tržišnih kretanja i velikih dugova bila prodata za male pare. Ali, ukoliko bi država dala garancije za kredite kojima bi se modernizovala, „Petrohemija“ je spremna da u zalog da svoje dislocirane pogone: „Panonijaplast“ u Crepaji, „Petroplast“ u Pančevu, čak i Fabriku sintetičkog kaučuka u Elemiru. Za prodaju je spremna i Fabrika karbonskih punila koja više od decenije čami u magacinu, jer je nekoliko opština odbilo da odobri njenu izgradnju na svojoj teritoriji.
– Naše računice kažu da bi uz 95 miliona investicija, naše godišnje prihode sa 300 povećali na 500 miliona evra i uz smanjenje troškova brzo izašli iz preteće krize. Ali, za sada nema garancija da pomoć stiže – kaže Slobodan Adžić.
M. Šašić
------------------------------------------------
Saradnja petrohemija Taragona – Pančevo
Pančevo –Nemanja Rotar, član gradskog veća Pančeva koji je sa predsednikom Borisom Tadićem boravio u Španiji, kaže da je u razgovorima sa Špancima pomenuta i mogućnost saradnje petrohemije iz španskog grada Taragone i pančevačke. Rotar kaže da je predsednik izrazio veliku zainteresovanost za uspostavljanje takvog oblika privredne saradnje i da naša vlada radi na definisanju načina saradnje.
Taragona i Pančevo su gradovi koji održavaju saradnju, a ove godine će se verovatno i pobratimiti.
-----------------------------------------------
Iranska tehnička delegacija u Petrohemiji
Iranska tehnička delegacija planira da do kraja aprila poseti pančevačku Petrohemiju, saopštilo je Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Srbije.
U saopštenju izdatom posle sastanka ministra ekonomije Srbije Mlađana Dinkića i iranske delegacije navodi se da će se u drugoj polovini aprila u Beogradu održati zasedanje Mešovite komisije za ekonomsku, trgovinsku i tehničku saradnju. „Zasedanju te komisije prethodiće poseta tehničke delegacije Irana HIP Petrohemiji”, navodi se u saopštenju.
Beta
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.