Ruski demineri čiste trasu „Južnog toka”
Niš – Već nekoliko nedelja duž desne strane autoputa Niš – Beograd, nedaleko od Paraćina, mogu se videti specijalci-demineri uz Rusije kako „češljaju” teren. Iza njih ostaju crvena obeležja poput zastavica na kočićima... Njihov posao je i rizičan i opasan. U šali punoj zbilje kažu da su greške zabranjene!
Prošle godine više od pet meseci bili su u Nišu, na civilnom aerodromu, gde su spretno otkrivali i uklanjali neeksplodirane mine, granate, rakete, kasetne i druge bombe zaostale iz bombardovanja NATO-a 1999. godine. U tišini, bez velike pompe, nastavili su posao osamdesetak kilometara severno od Niša, prema Beogradu. Specijalci demineri iz Državne agencije za razminiranje Ruske Federacije EMERKOM sada su na lokaciji „Paraćin 1”, koju čiste od zaostalih i neeksplodiranih ubojitih sredstava posle velikog požara u Vojnom skladištu „Karađorđevo brdo”.
Uveliko se priprema teren gde će uskoro početi da se gradi i gde će proći gasovod „Južni tok” kroz Srbiju, potvrđuje nam Petar Mihajlović, direktor Centra za razminiranje Srbije.
– Prema Programu humanog razminiranja u našoj zemlji do 2012. godine i memorandumu koji su potpisali predstavnici Vlade Srbije i Rusije, i koji se realizuje na osnovu projekata našeg centra za razminiranje, ruski stručnjaci u skladu sa međunarodnim standardima prevashodno tragaju za zaostalim eksplozivnim sredstvima i uklanjaju ih. Sada su na lokaciji kod Paraćina, kroz koju će da prođe „Južni tok” – kaže Mihajlović.
U okolini Paraćina, kako kaže naš sagovornik, planirano je da se samo ove godine pregleda i očisti 803.234 kvadratna metra zemljišta.
– Do sada je posao kompletno završen na 22.000 kvadrata i pronađene su četiri minobacačke granate kalibra 60 milimetara i veliki broj delova ubojitih sredstava. Takođe je do sada detektorima završen detaljni pregled površine od preko 55.000 kvadratnih metara u pojasu od sto metara od autoputa Beograd – Niš prema brdu i registrovano je čak 2.000 signala koji upozoravaju na postojanje zaostalih ubojitih sredstava. Sva ta mesta obeležena su za sada samo zastavicama i predstoji njihovo uklanjanje. Konkretna akcija razminiranja počeće tek kada bude odlučeno da se saobraćaj na ovoj „drumskoj žili kucavici” kroz Srbiju privremeno potpuno zaustavi, kako bi se u maksimalno bezbednim uslovima posao završio – kaže Mihajlović.
Posle velike eksplozije u skladištu „Karađorđevo brdo” ima još zaostalih neeksplodiranih sredstava. Jedan od osnovnih problema što ovo područje, kroz koje će proći međunarodni krak gasovoda „Južni tok”, do sada nije potpuno očišćeno jeste nezainteresovanost lokalnog stanovništva. Određen broj vlasnika imanja još nije dao pisanu saglasnost da se njihove parcele pregledaju i očiste. Pripadnici Vojske Srbije uklonili su u periodu odmah posle eksplozije 89.500 raznih vrsta ubojitih sredstava. Posle toga izostala je očekivana saradnja privatnih vlasnika imanja kod Paraćina, ali i organa lokalne samouprave. A demineri iz Ruske Federacije, čija vlada i finansira Program humanog razminiranja, i koje, saznajemo, predvodi ruski general u penziji Dimitrij Harčenko, iz Paraćina će se uskoro vratiti nakratko u Niš.
– Paralelno sa radovima na lokaciji „Paraćin 1”, sredinom maja u planu je akcija jednog broja ruskih deminera na otkrivanju zaostalih bombi na niškom području, kod Stare džamije, o čemu će građani Niša biti blagovremeno obavešteni. U planu su u ovoj godini i pregled i čišćenje 30.000 metara kvadratnih između Aerodroma Niš i skladišta NIS „Jugopetrola” gde Elektroprivreda Srbije treba da gradi poslovne objekte – kaže Mihajlović.
Toma Todorović
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.