U „Petrohemiji” stečaj?
Pančevo – Sa Slobodanom Adžićem, direktorom pančevačke „Petrohemije”, kao i njegovim zamenikom Ljubenkom Martinovićem teško je razgovarati tri minuta a da u kabinet ne uleti sekretarica sa najnovijom porukom ili nekoliko puta ne zazvone telefoni. Sve je podređeno preživljavanju fabrike. Konkretno, to znači kako pronaći koju hiljadu tona etilena, osnovne sirovine za rad baznog pogona ovog petrohemijskog kompleksa.
Uz to idu i finije poslovne operacije koje bi trebalo urgentno da daju odgovor na pitanje ima li spasa za fabriku sa više od četiri hiljade zaposlenih. Još postoji nada da će „Petrohemija” sa 180 miliona evra duga naći strateškog partnera.
Direktor Adžić pokazuje pismo o namerama jedne švajcarske firme, a kaže da je internetom dobio i preliminarnu ponudu jedne rumunske kompanije u kojoj je američki kapital. Već je znano da je nedavno u Pančevu boravila iranska delegacija, a i Kinezi pokazuju interesovanje za sklapanje aranžmana sa „Petrohemijom”. Adžića, koji je na funkciju direktora došao pre manje od četiri meseca, ovo interesovanje ohrabruje, ali ne krije da raspitivanje stranaca prati unutrašnje rasulo.
Predsednik Upravnog odbora fabrike dao je ostavku i mesto je već mesecima upražnjeno, a i Skupštini „Petrohemije” mandat je istekao 30. juna prošle godine, a nova nije izabrana. Adžić kaže da je sada potpuno jasno i da „Gasprom”, kao novi gazda NIS-a, nije zainteresovan da „Petrohemiju” stavi pod svoje okrilje, iako je vlasnik petine njenog kapitala.
– To mi je sasvim jasno rekao prvi čovek NIS-a. Mi sada nalikujemo „rols-rojsu” kojem je pukao motor. Svima je jasno da bi se popravka isplatila, ali se niko ne hvata za novčanik – kaže pomalo razočarano Slobodan Adžić.
Iako je svestan da u domaćoj javnosti reč „stečaj” ima lošu konotaciju i izaziva vrlo loše asocijacije, Adžić kaže da takvu mogućnost ne isključuje, pogotovo otkako je spomenut i u kabinetu predsednika vlade. Stečaj bi omogućio da se dug od 180 miliona evra briše, a upravljanje fabrikom preuzeli bi poverioci.
Drugo pravo rešenje bio bi kredit od 200 miliona evra sa rokom vraćanja od deset godina i grejs-periodom od tri godine, što bi garantovalo ne samo dobro poslovanje nego i profit, tvrdi Adžić. Problem je, međutim, što se još nije javio finansijer koji bi na taj način razrešio problem.
Bordu direktora predstoji i teška bitka sa tri fabrička sindikata. Prosečna plata u „Petrohemiji” sada je 75.000 dinara, što ostavlja veoma loš utisak na potencijalne finansijere. Adžić kaže da su sindikalni lideri rekli da bi bili spremni na kompromis i smanjenje plata za 30 odsto, što bi fabrici mesečno ostavilo oko sto miliona dinara, ali da li će takvog mišljenja biti i zaposleni, tek ostaje da se vidi. Inače, za drugu polovinu maja zakazan je štrajk zaposlenih kako bi se izvršio pritisak na državu da „odreši kesu” i omogući stabilan rad najvećem srpskom izvozniku.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.