Runo neće završiti u vatri
Vrbas – Prvi put posle gotovo dve decenije ovčari iz Bačke imaju kupca za vunu svojih ovaca, čije je šišanje upravo u punom zamahu. Ovaj veliki posao vodi vrbasko Udruženje odgajivača ovaca i koza „Bikara”, koje okuplja oko 170 farmera iz ovog dela Vojvodine, čija stada broje od 50 do 300 grla.
Očekuje se da će do kraja maja, do kada treba da bude okončana akcija šišanja blizu 3.000 ovaca, prerađivačima biti isporučeno dvadesetak tona sirove vune. Mada otkupna cena od 25 dinara za kilogram ne može da pokrije ni minimalne troškove šišanja, ovčari su ipak zadovoljni što napokon imaju kupca za vunu koju su godinama uglavnom spaljivali ili bacali na smetlište. Neki su, međutim, vunu skladištili u svojim ambarima i čardacima, iako ju je veoma teško sačuvati od propadanja. Ukupne zalihe, procenjuje Vladimir Kankaraš, predsednik Udruženja „Bikara“, premašile su već pedesetak tona, ali i ta količina biće prodata.
– S krahom domaće tekstilne industrije potpuno je presahla potražnja za vunom. Retki preostali prerađivači su posegli za uvozom ove sirovine iz okolnih zemalja, mada je runo ovaca sa ovih prostora kudikamo kvalitetnije, a i otkupne cene su izjednačene. Tek nedavno smo uspostavili dugoročni aranžman sa jednom ovdašnjom firmom koja je spremna da ubuduće redovno preuzima sve količine ponuđene sirove vune – kaže za naš list Vladimir Kankaraš.
I Vrbašanin Radoman Popović, u čijem toru je stotinu ovaca, zadovoljan je što postoji kupac za vunu. Istina, ističe, otkupna cena je znatno ispod realne, ali – ako se ima u vidu da na ovci u proseku ima četiri do šest kilograma vune – „bolje išta, nego ništa“.
P. Koprivica
-------------------------------------------------------
Engleski i australijski instruktori
Udruženje „Bikara“ je zajedničkim sredstvima kupilo jednu električnu mašinu za šišanje ovaca, pošto je prethodno nekoliko mlađih stočara prošlo obuku na velikim farmama u Engleskoj. Pored toga, podučavali su ih i profesionalni „šišači“ koji su ovde dolazili iz Australije. A kako veli Đerđ Hancko iz Kule, stečeno znanje sada primenjuje na gazdinstvima svojih kolega stočara, pa dnevno može da skine runo sa 120 do 150 ovaca.
– U zemljama u kojima je razvijena tehnologija prerade vune, već poodavno niko je ne kupuje ukoliko ovce nisu ošišane električnom mašinom – naglašava Hancko.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.