Preispituju mere vlade
Pančevo – Niko u „Petrohemiji” nije protiv restrukturiranja, ali se država, kao najveći akcionar, rukovodstvo firme, sindikati i mnogobrojni poverioci sada bitno razlikuju u stavu na koji način je valja sprovesti. Vlada Srbije je 14. maja predložila četiri mere za oporavak našeg najvećeg izvoznika. Predlaže se da se prodaju neki delovi „Petrohemije”: elemirska Fabrika sintetičkog kaučuka, Fabrika polipropilenskih cevi„Petroplast” u Pančevu i crepajački „Panonijaplast”.
Novac od prodaje bi trebalo da se deponuje na poseban račun namenjen izmirenju dugova. Broj zaposlenih mora da se smanji za 500 ljudi. I, četvrta mera je – da se postojeće plate, čiji je prosek sada 75.000 dinara, svedu na prosek u Srbiji.
Upravni odbor, na svom poslednjem zasedanju u ponedeljak neposredno pred razrešenje zato što mu je istekao mandat, sa pet glasova protiv i tri za, odbio je da potvrdi navedene predloge vlade. Menadžment to smatra nevažnim, jer je država većinski vlasnik preduzeća i na pečatima „Petrohemije” od pre nekoliko dana piše „A D. Petrohemija u restrukturiranju”.
Jedino je Samostalni sindikat, drugi po brojnosti među tri sindikalne organizacije, u navedenim vladinim merama za spasavanje „Petrohemije” video potvrdu svoje teze da su one, zapravo, „maslo” direktora Slobodana Adžića. „Samostalci” tvrde da ih je Adžić predložio Vladi Srbije bez znanja Upravnog odbora i Skupštine akcionara. Zbog toga, kaže Miša Faraga, predsednik Samostalnog sindikata, protiv Adžića je već podneta krivična prijava zbog zloupotrebe službenog položaja.
Novoizabrani petočlani Upravni odbor u ponedeljak se nije bavio celishodnošću predloženih mera vlade za ozdravljenje firme, ali je osnovao osmočlanu stručnu radnu grupu koja će „definisati mere i moguća rešenja za stabilizaciju poslovanja”. Time se ne poriče potreba restrukturiranja „Petrohemije” ali, kažu upućeni, ipak se, najblaže rečeno, bar sumnja da su vladine mere najbolje moguće.
Javno protivljenje ovakvim merama, protestom nekoliko desetina svojih članova u vreme zasedanja Upravnog odbora i Skupštine, iskazao je samo Samostalni sindikat. Ostala dva sindika –„Pravda” i Sindikat tehničara i inženjera, protiv su prodaje tri fabrike i smanjivanja plata gotovo za polovinu radnicima koji rade na visokorizičnim poslovima, što je u suprotnosti sa kolektivnim ugovorom.
Nije baš jasno kakve bi drugačije puteve oporavka mogla iznaći ova grupa, jer će se, izgleda, Petrohemiji teško naći strateški partner. Direktor Slobodan Adžić je izjavio da Iranci, koji su važili za glavnu uzdanicu, nisu raspoloženi da investiraju u ovu fabriku, a i druge kompanije koje su najavile mogućnost povezivanja sa petrohemijskim kompleksom iz Pančeva samo razmatraju takvu mogućnost.
Zlatko Bekić, predsednik najbrojnijeg sindikata „Pravda”, kaže da je na sednici novog Upravnog odbora Vladimiru Anisimovu, koji je u ovo telo delegiran od NIS-a, postavio pitanje da li je „Gasprom”, kao novi gazda Naftne industrije Srbije zainteresovan za partnerstvo sa „Petrohemijom”. Odgovoreno mu je da je „Gasprom” angažovao konsultantsku kuću koja bi do kraja godine trebalo da odgovori da li je takva poslovna simbioza svrsishodna.
Ali, do tada bi se već moralo znati da li je „Petrohemija” preživela, kaže Bekić.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.