Šore na obali Tamiša
Tomaševac – Proteklog vikenda, u selu Tomaševac, na obalama Tamiša, održano je deveto „svetsko” prvenstvo u šorama, sportu koji se igra samo na ovim prostorima. U finalu domaće „Marijevo” pobedilo je novosadski „Sekend-hend” sa 30:1.
Šore su drevna pastirska igra koja se u Potamišju zadražala do danas, a postoje izgledi da ova vrsta nadmetanja doživi renesansu, budući da se osniva sve više klubova i van ovog područja. Tako su se prošle subote i nedelje, osim lokalnih seoskih ekipa, ovde nadmetali i klubovi iz Novog Sada, Kikinde, Zrenjanina, Pančeva, Bele Crkve, a došli su i gosti iz Rumunije, odnosno tim sastavljen od tamošnjih Srba.
Sport koji se oko dva veka igrao po pašnjacima od čobana su preuzimali i graničari na razmeđi Austrougarskog i Turskog carstva. Ovde se rado prepričava legenda po kojoj je Mihajlo Pupin navodno sa sobom u Ameriku poneo štap i krpenjaču, od čega su se, vremenom, „preko bare” razvili bejzbol i kriket! No, ovoj pitkoj legendi „sreću kvari” činjenica da su se pomenuta dva sporta igrala u SAD i pre Pupinovog dolaska...
Posle Drugog svetskog rata i intenzivne industrijalizacije, naglo je počeo da opada broj čobana, a u modu su ušle igre s kožnim i gumenim loptama, pa su se šore polako selile u zaborav. Ipak, održale su se u Tomaševcu, selu koje čine dve celine – Marijevo i Čoka, koje neguju tradicionalni rivalitet, koji se ogleda i u šorama, pa na svaki Uskrs ekipe Marijeva i Čoke ukrštaju palice.
Za udaranje loptice danas se koristi bejzbol palica. Ranije su to bili čobanski štapovi, pa i „loparice” kako Banaćani zovu kutlače za mešanje čvaraka, a nekad i vesla, koja liče na američke palice za kriket.
Početkom ovog veka, nekoliko tomaševačkih entuzijasta angažovalo se na oživljavanju šora, pa je osnovano udruženje ljubitelja ovog starog i autentičnog banatskog sporta čije je sedište, radi efikasnijeg marketinga, smešteno u Novi Sad, ali je veći deo aktivnosti ipak ostao u Tomaševcu. Napisana su i nova pravila, napravljena je i nova loptica koja je do tada bila klasična krpenjača. Tajnu izrade nove loptice za šore zna samo ovdašnji meštanin Marko Stojadinov, a može se primetiti da se za njenu izradu sada koristi i koža. Za igru je najvažnije umeće šoranja (udaranja) i kečanja (hvatanja) lopte. Pored udarača i hvatača, u timu su vrlo važni trkači od čije brzine zavisi da li će ih protivnik pogoditi i time stvoriti prednost. Ako uspešno pretrče između dve baze osvajaju poene za svoju ekipu.
Đuro Đukić
--------------------------------------------------------
Barjak Vojvodine, himna Srbije
Na turniru šora u Tomaševcu na istaknutom mestu vijorila se samo zastava AP Vojvodine. Na naše pitanje zašto nema zastave Srbije, glavni organizator prvenstva Aleksandar Rudić Rođa kaže da šore i politiku ne treba mešati, ali ne krije da su u popularizaciji ove igre i prikupljanju sredstava dosta uticali članovi Lige socijaldemokrata Vojvodine.
– Međutim, ovde se ne okupljaju samo autonomaši. Ja ne pripadam nijednoj stranci, a i većina igrača nisu ligaši – rekao je Rođa i istakao da se uoči finala uvek intonira – „Bože pravde”.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.