Београд

Евро „скаче”, цене мирују

Животне намирнице у престоничким трговинским ланцима у односу на октобар протекле године нису знатно мењане. – Биће критично ако евро пређе сто динара, кажу трговци

Ако је веровати коментарима званичника и трговаца, рекордно ниска вредност динара, најнижа од увођења евра, за сада неће проузроковати раст цена у малопродаји. Последица таквог „атака” на новчаник највише заболи купце када примете више цене на рафовима супермаркета. Али, поглед на ценовнике основних животних намирница у престоничким трговинским ланцима охрабрује – у односу на октобар протекле године они углавном мирују.

Да ће тако и остати нада се и Слободан Милосављевић, министар трговине и услуга. Према његовим речима, промене курса неће утицати на корекције цена, будући да за то, како каже, нема економских и трошковних разлога.

– Варирање курса од један до два одсто није толико велико да би довело до ланчаног поскупљења. Већ седам, осам месеци имамо потпуно стабилне цене – истакао је Милосављевић.

Трговци поручују да, за сада, нису мењали цене, али не гарантују да се то неће десити уколико вредност евра пређе психолошку границу од 100 динара.

– Од почетка ове године, када је евро почео да расте, нисмо мењали цене, нити ће у СОС маркетима и радњама „Јабуке” бити померања цена, осим надоле. Као трговци можемо да толеришемо варирање курса чак и од три до пет одсто, али уколико евро пређе 100 динара, биће потпуно другачија ситуација – објашњава Милорад Мишковић, директор трговинског предузећа „Јабука”.

Ни други трговци нису мењали ценовнике. У „Меркатору С” кажу да промена курса динара није разлог за повећање цена у њиховим „Рода” и „Меркатор” радњама и да нема назнака да ће ускоро бити поскупљења.

– У сталном смо контакту са добављачима чија је обавеза, према партнерском уговору, да унапред најаве све промене цена производа – објашњавају у наведеном трговинском ланцу и додају да их охрабрују најаве званичника да ће предузимати мере за стабилизацију курса и стабилност цена.

Наш највећи трговац, „Делта Макси”, такође не најављује повећање цена.

– За сада немамо најава од произвођача и увозника да ће подићи цене, а када је реч о производима које ми директно увозимо, њихове цене сигурно неће бити мењане ускоро – објашњава Весна Жабић, портпарол „Делта Максија”.

Такво понашање трговаца, економисте уопште не чуди и сматрају га потпуно очекиваним. Саша Ђоговић, сарадник Института за истраживање тржишта, сматра да имају у виду то да наши потрошачи немају велику куповну моћ и да стога нема простора за увећање цена. Зато, како каже, евентуална поскупљења неће смети да превале једино преко леђа потрошача, већ ће морати да их покрију и из својих резерви.

– Свако интензивније клизање курса има негативан утицај на раст цена, али ово не би требало. На „скок” евра најосетљивији су увозни артикли, као и производи који користе „инпуте” из иностранства, попут кондиторских производа – објашњава Ђоговић.

С. Деспотовић

објављено: 16/01/2010

Последњи коментари

Ivan  | 17/01/2010 06:00

Pa kad su ih odavno naciljali na 100 dinara, jos pocetkom prosle godine kad je bila slicna situacija i nemaju potrebu da ih povecavaju.