Београд
Из Вирџиније одбранили мастер
Први пут у историји Електротехничког факултета видео позивом, уз помоћ камера и Интернета, Маркo Јакшић и Милисав Даниловић потврдили знање пред комисијом
Искористивши предности модерне технологије, навршени студенти Електротехничког факултета Универзитета у Београду јуче су први пут у овој образовној установи, виртуелно присутни а у ствари хиљадама километара далеко, одбранили мастер радове. „Скајп” – један од најчешће коришћених компјутерских програма који корисницима Интернета омогућава да видео позивом разговарају са пријатељима широм планете, употребили су у много озбиљније сврхе. Пред трочланом професорском комисијом, колегама, пријатељима и рођацима Марко Јакшић и Милисав Даниловић уз помоћ камера и широкопојасне мреже одбранили су мастер радове завредевши највише оцене. Показали су да је овдашњи универзитет дорастао конференцијама, предавањима, па и полагању испита на овај начин, што је у развијеним земљама пракса.
– Наши бивши студенти, дипломци одсека за електронику, сада на докторским студијама у Америци, покушаће да одбране радове које су професорској комисији послали електронском поштом – појаснио је доцент др Милан Поњавић, председник комисије, иначе ментор за израду мастер радова које су дипломци бранили.
Пре него што им је дао реч објаснио је откуд новина у начину одбране.
– Око шест месеци каснили смо са наставом на мастер студијама, тако је све пролонгирано за пола године: предавања, полагање испита па и одбрана радова. Марко и Милисав су били сјајни студенти, у току мастер студија урадили су све што је било потребно: лабораторијске експерименте и тестирања. Нису, међутим, стигли да то и напишу, а конкурисали су у Сједињеним Америчким Државама за докторске студије. Примљени су на Политехнички институт у граду Блексбургу у Вирџинији. Тамо су завршили писање радова. Да не би долазили авионом, излагали се огромним трошковима, изашли смо им у сусрет и први пут у историји Електротехничког факултета у Београду организовали одбрану видео позивом и презентацијом – рекао је др Поњавић.
Марко и Милисав остаће запамћени као први који су мастер звање на Електротехничком факултету запечатили видео позивом. Можда ће и докторске радове бранити на сличан начин – пред комисијом светских, еминентних стручњака који ће се тада налазити на различитим континентима и одбрану слушати и посматрати са неколико различитих прозорчића на једном компјутерском екрану.
М. Симић
Последњи коментари
Cestitke, kolege! :)
Mi vec planiramo da branimo nas rad video pozivom iz stana u Beogradu.
sonja peric @ : Ako bi neko svoj pismeni deo ispita pisali kao vi, neće ga nikad odbraniti.
Čestitam na ovom istorijskom poduhvatu Elektrotehničkog fakulteta uz napomenu da na sreću,nisu jedini.Na Univerzitetu Metropolitan,već uveliko funkcionišu Akreditovane studije preko interneta i to u oblastu Upravljanja poslovanjem,Marketingu,Informacionim tehnologijama i Dizajnu novih medija.
Zbog atraktivnosti studija u toku su pregovori sa jednom renomiranom Indijskom agencijom koja traži eksluzivitet a za uzvrat nudi veliki broj studenata.
U Srbiji se očito, na planu savremenog načina studiranja, ne spava već, uveliko, radi.






