Друштво

Пајсером на студенте

Тројица насилника напала студенте Филозофског факултета. – Отворена питања за декана

Последице напада на студенте Филозофског факултета (Фото Д. Ћирков)

Претпрошле ноћи, тачно у два часа и тринаест минута, тројица насилника старих око тридесет година, испред самог улаза у Филозофски факултет, напали су студенте који већ недељама блокирају наставу због превеликих трошкова студирања.

После увреда и вербалних претњи, нападачи су једног студента погодили пајсером и, на крају, разбили лево крило улазних врата факултета.

Инцидент је трајао петнаестак минута, а нападнути студенти нашли су се напољу јер поштују забрану пушења на факултету, рекла нам је студенткиња Јелена, из радне групе за контакте с медијима, што је једна од секција пленума, главног органа протестне блокаде, а интерни је студентски договор је да се не представљају презименима.

Према њеном опису догађаја, тројица агресивних мушкараца спортске грађе, обучених у црну одећу, најпре су „цимали“ један дрвени пулт који се налазио испред улаза, претећи при том студентима: „Комуњаре, све ћемо вас побити“. Један нападач је „наредио“ студентима да уђу у хол зграде у року од десет секунди, при том одбројавајући дотично време, а други је погодио пајсером једног од студената који је улазио у зграду. Овај студент је лакше повређен и има одеротину на грудном кошу.

После тога, сва тројица делинквената отрчали су до споменика Његошу и онда наставили да гађају студенте комадима мермерних плоча којима је поплочан плато испред факултета. А кад је и последњи студент ушао у зграду, донели су једну целу плочу и њом разбили лево крило улазних врата што ни до јуче, после подне, није санирано, наводно по наређењу полиције која је обавила увиђај на лицу места.

Синоћ се у згради Филозофског факултета, како нам је рекла Јелена, налазило стотинак студената. Одговорила нам је да међу њима нема страха јер су се, каже, после сукоба са изнајмљеним факултетским обезбеђењем (од пре четири дана) ујединили, збили, галванизовали. Због тог инцидента, факултетска управа је поднела кривичне пријаве против тројице студената, што је саопштено на званичном сајту факултета. Нова студентска тактика гласи: нипошто не наседати на провокације и не улазити у физичке конфликте због чега, кажу, нису хтели да се туку с тројицом нападача.

Јуче, дакле после прексиноћног насиља, на факултету је читава четири сата боравила декан Весна Димитријевић, разговарајући са студентима. Наша саговорница набраја питања која су постављали студенти: ако факултет нема пара, па се држи високих цена школарина, зашто је недавно постављена нова табла са именом факултета која је коштала тринаест хиљада евра, зашто је онда просечна плата запослених (свих, укључујући и чистачице) читавих осамдесет пет хиљада динара, зашто је „креатору“ маркетиншке кампање која је требало да привуче што више бруцоша исплаћен хонорар од две и по хиљаде евра...

Студенти су се жалили деканки због бројних, нагомиланих проблема па и због професора који сексуално узнемиравају студенткиње.

----------------------------------------------

Наставља се блокада Филозофског, данас седница Савета

Чланови Пленума Филозофског факултета јуче, ни после вишесатног разговора с деканом Весном Димитријевић, нису успели да се договоре о прекиду блокаде, па настава и даље неће моћи да се одржава на том факултету.

Члан Пленума, који није хтео да каже своје име, изјавио је Танјугу да су студенти покушали да објасне декану кредитни систем и навео да Димитријевићева није била упозната с тим да студент који сакупи 48 ЕСПБ бодова и даље није на буџету.

Декан Весна Димитријевић је рекла да „не зна како да реши наше проблеме и на тај начин одблокира факултет”, казао је члан Пленума и истакао да је она јуче самоиницијативно дошла на факултет да разговара са студентима који блокирају наставу већ три недеље.

Он је најавио да ће Пленум тог факултета данас послати допис Савету факултета са захтевом да се школарина ограничи на три минималне плате и додао да је у разговору било речи и о инцидентима који су се догодили протеклих дана, али „нисмо много помињали онај од јутрос”.

М. Четник
објављено: 07.11.2011.

Последњи коментари

Goran Preradović | 08/11/2011 09:06

Studenti su svoj štrajk pretvorili u medijsku borbu protiv uprave fakulteta, u kojoj, pored uvreda, iznose lažne ili iskrivljene podatke. Zato za svoje, inače sasvim razumljive zahteve, nisu dobili podršku ni svojih kolega ni svojih nastavnika.

maja kojic | 08/11/2011 12:22

sve treba otpustiti...ma kakvi su to studenti huligani.da ima zakona oni bi leteli,sramota!!

Bivši student | 08/11/2011 12:30

Što traži ova grupa studenata 48 bodova? Studiranje u moje vreme bilo je besplatno, i sada je besplatno ako ste na budžetu. Za to vam treba određen uspeh, što zavisi najviše od vas. Da li je tako, ili se varam?