Друштво

Жене у мировним мисијама

Израда Националног акционог плана за примену Резолуције 1325 СБ УН о женама, миру и безбедности

Жене имају све значајнију улогу у сектору безбедности (Фото Танјуг)

Београдски фонд за политичку изузетност (БФПЕ) у партнерству са Министарством одбране почео је нову праксу, па је израдом препорука за Национални акциони план за примену Резолуције 1325 СБ УН о женама, миру и безбедности на путу да примену једне обавезујуће резолуције преточи у домаћу праксу. Наиме, за десетак дана ће препоруке за израду НАП, које су настале вишемесечним радом представника владиног савета за родну равноправност, скупштинског одбора за одбрану и безбедност, Министарства одбране, МУП-а, Управе царина и других ресорних министарстава, као и невладиних организација, бити предате Министарству одбране, а потом Влади Србије на усвајање.

Председница БФПЕ Соња Лихт каже да су овим пројектом и укључивањем широког спектра представника безбедносног сектора, владиних и невладиних представника желели да покажу како друштво може да утиче на државу. „Овај пројекат се неће завршити када Влада усвоји НАП, него ће опет сви учесници у његовом настајању наставити да прате како држава спроводи овај документ”, каже Соња Лихт.

Министарство одбране је учешћем и имплементацијом ове резолуције одлучило да применом вредности и стандарда и формално уважи реалност у безбедносном сектору, односно равноправно учешће жена у мировним процесима, али и у области смањења насиља над женама. После својеврсне јавне расправе у Скупштини у децембру прошле године, у четвртак је уз помоћ Савета за равноправност полова настављена јавна расправа о препорукама за овај НАП.

Резолуција 1325 СБ УН усвојена је 2000. године уважавањем последица ратних конфликата на жене, али и као намера да се посебна пажња у изградњи мира и постконфликтном опоравку земаља поклони женама. Ова резолуција је правно обавезујућа за све земље чланице УН, те је СБ подстакао чланице, цивилно друштво и друге релевантне актере да развију стратегије и акционе планове са јасним циљевима и временским одредницама за интеграцију родне перспективе у мировне операције и програме опоравка и реконструкције.

Очекује се да би примена Резолуције 1325 довела до увећања броја жена у сектору безбедности, побољшала њихов положај на местима одлучивања, као и продубила међусекторску сарадњу у борби против различитих видова насиља над женама.

Б. Митриновић

објављено: 27/02/2010

Последњи коментари

EksvirgZinagard  | 27/02/2010 19:13

Gde naci obilje mladih, zdravih, seksualno gladnih i potentnih momaka? Od armije boljeg mesta nema. Eto, sad vise ne moraju, kao u Njegosevo doba, "da stotine promijene vjera da ucine sto im srce zudi." U vojsku - u seksualni raj na zemlji!

cofi  | 27/02/2010 19:49

bas fino i drzavnotvorno od g. Liht. Cestitam i generalima koji su najzad imali tu srecu da ucestvuju u seminarima za polnu ravnopravnost i seksualno opredeljenje.. Cuj, u vojsci se ne radi o odbrani vlastite teritorije (nije ona za to), nego o drustvenim eksperimentima. No, kao sto svi znamo, niko ne preti srpskom narodu, integritetu i suverenitetu njegovih granica... Sve super. Posto nemamo bolja posla, mi cemo da organizujemo seminare da bi svi vojnici mogli da se izraze po seksualnoj orientaciji i da prepoznaju svoju zenstvenu stranu. Nadam se, da su nam barem pretili sa bombardovanjem, i nista manje, u slucaju da ne prihvatimo taj NAP. Ako smo sami od sebe dosli na ideju, onda nam spasa nema.

lamin  | 01/03/2010 09:06

au , šta će da im rade kad ih uhvate , da li im je neko to objasnio !?