Хало преко Интернета
Корисници Интернета у Србији ускоро ће моћи да користе и погодности воип телефоније (пренос гласа путем Интернета), која је до сада због заштите интереса Телекома „Србија”, била законски санкционисана. То значи да ће сваки власник рачунара који има излаз на Интернет слободно моћи да успоставља телефонску везу са иностранством, и то по ценама које су вишеструко ниже него у фиксној телефонији.
Легализацију Интернет телефоније омогућиће правилник о воипу, чије се усвајање, према речима Јована Радуновића, председника Управног одбора Републичке агенције за телекомуникације (Рател) очекује ускоро. Министарство за телекомуникације и информатичко друштво већ је дало сагласност на Предлог правилника о воипу, тако да се примена тог документа, након што га Рател усвоји, може очекивати до краја ове године.
Након тога, власници персоналних компјутера моћи ће да путем воип телефона или најједноставнијих слушалица и микрофона који су повезани са компјутером, уз одговарајући софтвер, позивају бројеве у фиксној телефонији. Везу између компјутера и жељеног фиксног или мобилног телефонског броја преусмераваће оператер – Интернет провајдер који ће формирати цене .
Све погодности воипа у Србији ће, међутим, бити доступне тек наредне године, када се очекује пуна либерализација телекомуникација. Интернет провајдери и кабловско дистрибутивни системи (кабловске телевизије) тада ће бити у стању да својим корисницима додељују и фиксне – Интернет бројеве. У том случају, корисници Интернета ће моћи да позивају и примају телефонске позиве.
Воип телефонија, иначе, има три вида успостављања везе. Најједноставнији начин јесте између два компјутера и таква комуникација ни до сада није била законски санкционисана. Следи успостављање везе између рачунара и телефона (предвиђено правилником о воипу), а потом на ред долази комуникација између два телефона, при којој се пренос гласа – звука обавља путем Интернета. Та погодност, као што је већ речено, може се очекивати следеће године.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


