Економија
Влада и ММФ постигли споразум о првој ревизији
БЕОГРАД – Међународни монетарни фонд (ММФ) и Влада Србије постигли су споразум о првој ревизији аранжмана из предострожности који предвиђа да циљани дефицит буџета у 2012. години буде 4,25 процената бруто домаћег производа (БДП), саопштено је данас у влади.
Државни секретар у Министарству финансија Душан Никезић рекао је на конференцији за новинаре да је циљани дефицит испод законског нивоа, што представља прву значајну меру штедње.
Никезић је указао да се у 2011. очекује двопроцентни раст БДП-а, док ће привредна експанзија у наредној години , због пада привредне активности у еврозони, бити нижа - 1,5 одсто.
Он је истакао да Влада Србије и Народна банка Србије (НБС) воде одговорну економску политику која ће омогућити одржаће макроекономске стабилности.
Представник ММФ-а који је предводио мисију у протеклим преговорима Марк Ален изразио је задовољство постигнутим споразумом и рекао да очекује да ће српска влада успети да оствари предвиђени буџетски дефицит .
Ален је рекао да ниво јавног дуга треба да остане испод 45 одсто вредности БДП-а и додао да ће Влада Србије предузети кораке да се дуг смањи.
Према речима Алена, инфлација у Србији је у паду, а финансијски систем је добро капитализован.
Он је изразио уверење да ће НБС успети да обезбеди стабилност финансијског система.
Разговори српских власти и мисије ММФ-а, у оквиру првог кварталног разматрања резултата у спровођењу актуелног стендбај аранжмана из предострожности, уз одобрени кредит од 1,1 милијарду евра, почели су на нивоу техничких експерата 3. новембра у Београду.
Званични разговори почели су у среду, 9. новембра, пленарним састанком у НБС, а тог дана делегација ММФ-а састала се и са премијером Србије Мирком Цветковићем.
Током посете мисије разматрана су текућа макроекономска кретања у земљи и изгледи за привредни раст ове и наредне године, као и спровођење монетарне политике, примена договорених мера фискалне политике у контексту јачања фискалне одговорности и структурне мере.
Прошле недеље чланови делегације ММФ-а састали су се премијером Мирком Цветковићем и потпредседницом владе Верицом Калановић, а са министром рада и социјалне политике Расимом Љајићем разговарали су о спровођењу мера социјалне политике у 2011. и 2012. години, као и евентуалним изменама радног законодавства у циљу побољшања инвестиционе климе у Србији.
Аранжман који је Србији одобрен 29. септембра у износу од 935,4 милиона специјалних права вучења (око 1,1 милијарде евра) закључен је из предострожности, односно без намере да се средства користе, осим у случају платно-билансних потреба земље.
Последњи коментари
Meni MMF sve vise lici na vladu, a vlada sve vise lici na sindikat. Ipak, izgleda da sindikat ovog puta nije smeo da objavi generalni strajk nego je pristao na privremeni sporazum sa vladom.
Vlada vodi ozbiljnu ekonomsku politiku, na cemu su nasi predstavnici u pregovorima sa MMf-om, sta je tu ozbiljno, sto sede jedni preko puta drugih.
MMF nam pomaze, to je takva laz i prevara, valjda u to vise niko i ne veruje.
Kakvu sposobnu vladu imamo.
Ume da pozajmi a pozajmljeno i da potroši.
Vrhunski ekonomski eksperti.







