Руси исплатили НИС пре рока
Панчево – Кирил Кравченко, генерални директор Нафтне индустрије Србије (НИС) и Борис Тадић, кандидат ДС за председника Србије, свечано су јуче пустили у рад ново постројење за прераду истрошене сумпорне киселине у Рафинерији нафте Панчево.
– „Гаспромњефт” је два месеца пре рока испунио последњу инвестициону траншу у оквиру обавеза утврђених уговором о купопродаји већинског пакета акција НИС-а. Укупна инвестициона улагања НИС-а од 2009. до данас достигла су 500 милиона евра, како је и дефинисано уговором – рекао је Кравченко.
– Ово је троструко важан дан, због потписивања протокола о отварању слободне економске зоне, пуштања у рад постројења за прераду сумпорне киселине и због испуњена финансијских обавеза „Гаспромњефта” према НИС-у, рекао је први човек НИС-а.
Кравченко очекује да ће нова рафинерија из које ће излазити деривати произведени по највишим европским стандардима, достићи пун капацитет крајем јесени.
Честитајући на успеху, Тадић је рекао да је испуњавање свих тачки обавеза доказ да је руска страна испоштовала све што је договорено и истакао да је „Гаспромњефт” потврдио да је могуће учинити суштински помак и унапредити производњу и технологију, што обезбеђује заштиту животне средине.
Он је поручио да су руске инвестиције више него добродошле у Србију, јер су руске компаније које већ послују на нашем тржишту доказале да су у менаџерском и технолошком смислу на највишем светском нивоу.
На питање да ли очекује неке нове руске инвестиције и хоће ли их бити убудуће још у Србији, Тадић је рекао да се наставља сарадња са руским пријатељима.
– Све што смо зацртали остварујемо и верујем да ћемо у најскорије време присуствовати и почетку изградње гасовода Јужни ток – рекао је Тадић, додајући да се у овом тренутку разговара са руским компанијама поводом потенцијалних инвестиција у више привредних области, као што су индустрија челика и хемијска индустрија.
Одговарајући на питања о разлозима за кашњење у реализацији кредита који је Русија одобрила Србији, Тадић је објаснио да знатан део тог кредита треба да буде опредељен за модернизацију железнице и да се у овом тренутку ради на пројектној документацији за неке изазовне деонице на железничком Коридору 10.
Министар животне средине Оливер Дулић изјавио је да после ових улагања не постоји разлог да се о Панчеву и даље говори као црној тачки.
– То је резултат инвестиција НИС-а у заштиту животне средине и остварења принципа зелене економије. Ова руска компанија је кредибилан партнер који испуњава своје обавезе – нагласио је Дулић.
Израдом постројења за прераду истрошене сумпорне киселине, чија је вредност 14,3 милиона евра, НИС је реализовао један о најзначајнијих пројекта модернизације рафинерије, закључио је Дулић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


