Хроника

„ПОЛИТИКА” САЗНАЈЕ

Курак лови у Танзанији

Бивши припадник ДБ-а, помињан у оквиру истраге о убиству Славка Ћурувије, данас живи у Африци

Ловац на афричку крупну дивљач

Мирослав Мики Курак, више пута довођен у никада до краја расветљену везу са убиством новинара Славка Ћурувије, данас живи у Танзанији где се бави организовањем лова на афричку крупну дивљач. На интернет презентацији фирме „Стазе дивље Танзаније”,са седиштем у Дар ес Саламу, истакнуто је да је Курак, организатор лова, српског порекла, да има војно искуство и да течно говори енглески, руски и свахили. У Кураковој организацији, лов на биволе, крокодиле, нилске коње или дивље мачке у Танзанији кошта од 10.000 (десетодневни аранжман) до 45.000 америчких долара (двадесетодневни аранжман).

Према речима адвоката Стевана Протића, правног заступника Мирослава Курака, његов клијент заиста живи у Танзанији, али редовно долази и у Србију, а против њега не постоји никаква званична оптужница српског правосуђа.

–Мирослав Курак бави се организовањем лова у Африци. Против њега није подигнута оптужница, тако да нико не може да каже да се он крије или да је побегао из Србије – тврди Протић.

Подсетимо, име Микија Курака као наводног извршиоца Ћурувијиног убиства први је јавно поменуо лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ. За време истраге о Ћурувијином убиству, поједини сведоци су тврдили да су у близини места где је Славко Ћурувија убијен 11. априла 1999. године, непосредно пре самог злочина,видели оперативце Државне безбедности Мирослава Курака и Ратка Ромића. Накнадним проверама утврђено је,на основу анализе базних станица мобилне телефоније,да су Ромић и Курак у време убиства заиста били у близини места где је ликвидиран Ћурувија. Медији су Ромића спомињали као човека који је службено задужио белог „голфа”, возило које је виђено недалеко од места злочина.

Мирослав Курак је почетком деведесетих година био полицајац, припадник јавне безбедности. Касније прелази у РДБ, али је знатно пре Ромића напустио тајну службу. Потом се једно време бавио угоститељством, наводно је у месецима по завршетку бомбардовања 1999. године био сувласник ноћног клуба „Сансет” у хотелу „Метропол” у Београду.

Током сведочења у Специјалном суду, сведок сарадник Дејан Миленковић Багзи изнео је податак да су Милорад Улемек Легија и Душан Спасојевић планирали да убију Курака и Ромића, а да су на њиховом праћењу радила браћа Милош и Александар Симовић. Према Миленковићевим речима, Курак и Ромић су приметили „пратњу” и потом успоставили контакт са Улемеком и Спасојевићем. Миленковић је навео да не зна шта је био мотив да се они убију и зашто су после разговора с њима Улемек и Спасојевић одустали од убиства.

Убице су у Славка Ћурувију с леђа испалиле 17 хитаца. Налогодавци и извршиоци ликвидације до данас, скоро 11 година после злочина, нису пронађени.

Марко Албуновић

објављено: 14/03/2010

Последњи коментари

čovek sa severa  | 16/03/2010 08:10

Protivnici lova bi trebalo prvo da se informišu a onda da napadaju lovce. Od kada su pre nekih 15 god. vlade nekoliko afričkih zemalja dozvolile kontrolisani komercijalni lov populacija ugroženih životinjskih vrsta se značajno uvećala. Razloga je više ali osnovni je povećanje staništa i motivisanost lokalnog stanovništva da rade na očuvanju lovnih resursa. Lov je organska komponenta prirode i niko kao lovci ne doživljava prirodu i samim tim ne brine o njoj. Ovi ljubitelji životinja koji živeći u velikim gradovima nenormalno troše prirodne resurse su neuporedivo veći krivci za nestajanje životinjskih vrsta od lovaca.

marija maksimovic | 17/03/2010 20:16

ratko romic 2000 godine sef obezbedjenja vojislava kostunice prilikom njegove posete Hilandaru, miroslav kurak vlasnik kluba sanset u hotelu metropol 1996 do 2000 postavio temelje i principe prostitucije u organizaciji i pod okriljem drazave discount ako ste radnik mup, i njihov guru franko simatovic frenki, svi slave bozic 25. decembra

Dolijace, kad tad | 18/03/2010 11:11

Sluzba uporno pokusava da nas uveri da Kurak nije ovde, nego daleeeeeko u Tanzaniji. A, zasto??