Политика

Бриселска понуда је на столу

Ди­ја­лог Бе­о­гра­да и При­шти­не тре­ба да про­мо­ви­ше са­рад­њу и по­сти­за­ње на­прет­ка на пу­ту ка Евро­пи и по­бољ­ша­њу жи­во­та љу­ди, на­во­ди Са­вет ЕУ и ну­ди по­моћ у раз­го­во­ри­ма

Кетрин Ештон и аустралијски министар спољних послова Михаел Шпинделегер Фото Фонет

Од на­шег стал­ног до­пи­сни­ка
Бри­сел – Европ­ска уни­ја по­ну­ди­ла је Бе­о­гра­ду по­моћ у ус­по­ста­вља­њу ди­ја­ло­га са При­шти­ном и пред­ло­жи­ла по­че­так но­ве фа­зе у од­но­си­ма, али је Бри­сел остао без је­дин­стве­ног ста­ва о не­за­ви­сно­сти Ко­со­ва и по­сле об­ја­ве са­ве­то­дав­ног ми­шље­ња Ме­ђу­на­род­ног су­да прав­де. Због то­га је из­о­стао зва­ни­чан за­кљу­чак де­ба­те о Ко­со­ву са ју­че­ра­шњег за­се­да­ња Са­ве­та ми­ни­ста­ра спољ­них по­сло­ва ЕУ, о че­му су ше­фо­ви ди­пло­ма­ти­ја европ­ске уни­је и Ке­трин Ештон, шеф Европ­ске ди­пло­мат­ске слу­жбе (ЕДС), раз­го­ва­ра­ли то­ком ју­че­ра­шњег рад­ног руч­ка у Бри­се­лу. Њи­ма се обра­тио и спе­ци­јал­ни иза­сла­ник пред­сед­ни­ка Бо­ри­са Та­ди­ћа и пре­нео им на­ме­ре Ср­би­је о под­но­ше­њу ре­зо­лу­ци­је Ге­не­рал­ној скуп­шти­ни УН у сеп­тем­бру.

Да ли ће ЕУ по­др­жа­ти текст срп­ске ре­зо­лу­ци­је ве­ро­ват­но нај­ви­ше за­ви­си од фор­му­ла­ци­је ко­ја се бу­де од­но­си­ла на са­др­жај раз­го­во­ра са При­шти­ном, од­но­сно на то да ли ре­зо­лу­ци­ја пред­ви­ђа раз­го­во­ре о ста­ту­су. Не­ки од ми­ни­ста­ра ЕУ, као Фран­ко Фра­ти­ни из Ита­ли­је, би­ли су из­ри­чи­ти у сво­јим из­ја­ва­ма да се о пи­та­њу ста­ту­са Ко­со­ва не мо­же ви­ше раз­го­ва­ра­ти по­сле ми­шље­ња МСП-a. На­су­прот ње­му, Мар­кос Ки­при­ја­ну, шеф ки­пар­ске ди­пло­ма­ти­је, ка­зао је да се „све што ути­че на те­ри­то­ри­јал­ни ин­те­гри­тет јед­не зе­мље мо­ра да се уре­ди кроз пре­го­во­ре и раз­го­во­ре, а не кроз јед­но­стра­не де­кла­ра­ци­је о не­за­ви­сно­сти”.

Ке­трин Ештон ко­ја је би­ла у оба­ве­зи да де­фи­ни­ше за­јед­нич­ки став ЕУ оце­ни­ла је „да је ми­шље­ње су­да ве­о­ма ја­сно”, али је из­бе­гла ди­рек­тан од­го­вор на пи­та­ње да ли ЕУ раз­ма­тра но­ве пре­го­во­ре о ста­ту­су. У зва­нич­ном из­ве­шта­ју прес-слу­жбе ше­фа ЕДС-a о ју­че­ра­шњим раз­го­во­ри­ма у Са­ве­ту ЕУ на­ве­де­но је: „Ми­ни­стри су то­ком руч­ка раз­го­ва­ра­ли о Ко­со­ву и бу­дућ­но­сти Ко­со­ва по­сле об­ја­ве са­ве­то­дав­ног ми­шље­ња МСП-a. Они су раз­го­ва­ра­ли о пу­ту на­пред и на­гла­си­ли да је ми­шље­ње отво­ри­ло но­ву фа­зу и да фо­кус тре­ба да бу­де усме­рен на бу­дућ­ност. Они су по­твр­ди­ли спрем­ност ЕУ да олак­ша про­цес ди­ја­ло­га При­шти­не и Бе­о­гра­да. Овај ди­ја­лог тре­ба да про­мо­ви­ше са­рад­њу и по­сти­за­ње на­прет­ка на пу­ту ка Евро­пи и по­бољ­ша­њу жи­во­та љу­ди”.

Ештон је ре­кла да је по­ну­да Бе­о­гра­ду и При­шти­ни да за­поч­ну ди­ја­лог о бу­дућ­но­сти у ЕУ „на сто­лу”. У од­го­во­ру на пи­та­ње о евен­ту­ал­ној по­ну­ди за убр­за­ње европ­ских ин­те­гра­ци­ја Ср­би­је – ре­а­го­ва­њем на зах­тев Бе­о­гра­да за члан­ство у ЕУ, она је не­ги­ра­ла да су ми­ни­стри раз­ма­тра­ли „вре­мен­ске ро­ко­ве” и дру­ге те­ме. Ме­ђу­тим, не­ко­ли­ко ми­ни­ста­ра, ме­ђу ко­ји­ма и Фра­ти­ни, по­твр­ди­ло је да се за­ла­жу да Са­вет ЕУ про­сле­ди кан­ди­да­ту­ру Ср­би­је Европ­ској ко­ми­си­ји и та­ко по­ша­ље „по­зи­ти­ван сиг­нал” Бе­о­гра­ду. Шеф аустриј­ске ди­пло­ма­ти­је Ми­ха­ел Шпин­де­ле­гер пред­ло­жио је да се то учи­ни у сеп­тем­бру.

Ни­је тај­на да има при­ти­са­ка из Ва­шинг­то­на на др­жа­ве ко­је ни­су при­зна­ле Ко­со­во, као и не­га­тив­них сиг­на­ла ко­ји на­во­де на за­кљу­чак да су Не­мач­ка, Фран­цу­ска и Ве­ли­ка Бри­та­ни­ја усло­ви­ле европ­ски пут Ср­би­је ње­ним по­сту­па­њем пре­ма Ко­со­ву. По­сле об­ја­ве ми­шље­ња МСП-a њи­хов још чвр­шћи став је да сви у ЕУ тре­ба да при­зна­ју Ко­со­во, али не по­ста­вља­ју Ср­би­ји услов да учи­ни то исто. Ми­ни­стри свих пет др­жа­ва ЕУ (Шпа­ни­ја, Грч­ка, Ки­пар, Ру­му­ни­ја и Сло­вач­ка) ко­је ни­су при­зна­ле Ко­со­во из­ја­ви­ли су да оста­ју при то­ме да не при­зна­ју.

Све док је та­ко Европ­ска уни­ја те­шко мо­же да раз­ре­ши соп­стве­ну ди­ле­му у ве­зи са Ко­со­вом, а Ко­со­во не мо­же да озва­ни­чи са­рад­њу са Бри­се­лом. Упр­кос то­ме, Са­вет ЕУ јед­но­гла­сан је ка­да је реч о европ­ској пер­спек­ти­ви Ко­со­ва у окви­ру ре­ги­о­на за­пад­ног Бал­ка­на, што је де­фи­ни­са­но Со­лун­ском аген­дом из 2003. го­ди­не. Европ­ски зва­нич­ни­ци увек ис­ти­чу да је на том кон­сен­зу­су о европ­ској бу­дућ­но­сти Ко­со­ва за­сно­ван „ве­о­ма ја­сан став ЕУ”, иако се они су­штин­ски не сла­жу ка­да је реч о ста­ту­су. Евро­па ну­ди по­моћ у ус­по­ста­вља­њу ди­ја­ло­га, а исто­вре­ме­но се на­да да ће до­би­ти дра­го­це­ну по­моћ Бе­о­гра­да у том ди­ја­ло­гу. 

Тај­ну до­ла­ска спе­ци­јал­ног иза­сла­ни­ка пред­сед­ни­ка Та­ди­ћа ју­че у Бри­сел, от­крио је Фра­ти­ни, ко­ји је про­ко­мен­та­ри­сао да „из бу­ду­ћих на­ме­ра про­из­и­ла­зи да су то­но­ви Ср­би­је по­мир­љи­ви и да те­же из­бе­га­ва­њу су­ко­ба”. Уко­ли­ко са­др­жај ре­зо­лу­ци­је ко­ју пред­ла­же Бе­о­град не бу­де по­ре­ме­тио кон­сен­зус ЕУ о Ко­со­ву, не­ма раз­ло­га да Бри­сел не по­др­жи тај пред­лог. Ештон је ју­че по­но­ви­ла да бу­дућ­ност Бе­о­гра­да и При­шти­не ле­жи у ЕУ и да те­ма њи­хо­вих раз­го­во­ра тре­ба да бу­де „ка­ко на­пред”.

Вла­ди­мир Јо­ка­но­вић

објављено: 28/07/2010

Последњи коментари

Dragan Pavlovic | 28/07/2010 12:54

Nama bi sa njima ( Briselom ) trebalo da bude cilj teme-da prodje vreme.

Петар Велики | 28/07/2010 13:34

Ангела Меркл, канцеларка Немачке, за оне који су то заборавили најважнија земља ЕУ и земља без које се ништа, ама баш ништа, не може урадити
... до 2013 у ЕУ ћемо примити Хрватску и после тога наредних 10 година неће бити проширења ЕУ... што значи да је та Бриселска понуда поуздана као врбов клин.
Србију устани.
Ваљда нам је доста понижења из Међународног суда и Лондонског суда

Peter Arvi | 28/07/2010 14:00

Sad Brisel hoce da nam 'pomogne' da stupimo u 'dialog' sa Pristinom, naravno, da bi omogucili opstanak ove njihove tvorevine. Ovaj Briselov nevjerovatni cinizam ,je logicna posljedica politike
nase tuzne vlade koja nastavlja da nas ubjedjuje da - Brisel nema alternativu.