Петак, 05.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Србин прва виолина Чарлстона

Србин прва виолина Чарлстона
Шампионски прстен из „Маунт ист” конференције: Александар Кесић испред „Политике” (Фото Зоран Аксентијевић)

Александар Кесић (23) кошарком је почео да се бави пре више од десет година, а пут га је преко школе Партизана, Звездаре и Житка одвео до Америке. Четврти разред средње школе завршио је у Хентигтнону после чега је уписао колеџ Ајона у Њујорку. Уследила је повреда и пауза од једне године, а данас је главни играч Универзитета Чарлстон у Западној Вирџинији.

– Прве године на факултету изабран сам у најбољу петорку тима, састављеног од играча који су тек уписали студије. Ове сезоне освојили смо нашу конференцију и пласирали се на завршно Национално такмичење Америке. Такође, уврштен сам у другу петорке лиге, као и у другу петорку завршног турнира – каже за „Политику” Кесић, други стрелац Чарлстона (просек 14,6 поена), први скакач (6,5) и први по проценту шута за три поена (49 %).

Национална колеџ спортска федерација (НЦАА) у кошарци има три дивизије, свака од њих има око 16 конференција и више од хиљаду екипа:

– Све је подељено по областима. Примера ради конференција у којој игра мој тим, обухвата Вирџинију, Западну Вирџинију, Кентаки и Охајо – објашњава Кесић. – Дивизије нису организоване по принципу да тим који освоји нижи ранг улази у виши. Потребно је да колеџ испуни одређене услове, почев од финансијских, инфраструктурних, образовних и спортских. Није реткост да екипа из друге дивизије победи неку из прве, једноставно има јачи тим, али не испуњава неке од наведених услова за напредак у виши ранг.

На крају сезоне најбоље екипе из сваке конференције широм Америке састају се на завршном турниру, популарном „мартовском лудилу”:

– Током целе сезоне прате се игре екипа из свих делова Америке. Победник сваке од конференција има осигурано место на завршници, а уколико остале екипе покажу квалитет постоји шанса да из једне конференција на „мартовско лудило” оде и по четири екипе. О томе одлучују ранг листе и тимови састављени од тренера, бивших играча, новинара и скаута. Ако они процене да имате квалитет нађи ће те се на завршници.

У тек окончаној сезони екипа за који наступа Александар Кесић освојила је „Маутин ист” конференцију и обезбедила пласман на велику завршницу:

– Нашли смо међу 64 најјача тима Америке. Ово је за нас била друга узастопна година учешћа на „мартовском лудилу” и друга сезона коју смо завршили међу 25 најбоља колеџа у земљи.

У сезони у којој је наговестио велике могућности Кесић се нашао међу 50 најпрецизнијих шутера читавог такмичења (57 одсто из игре):

– Велику захвалности дугујем мојим саиграчима. Напредовао сам доста у односу на прву годину, али заиста то не би могао без њих. Играо сам са одличним кошаркашима, који су пре свега сјајни људи.

У годинама иза нас велики број младих кошаркаша са простора Балкана обрео се у Америци:

– Сусрео сам се са доста играча из наше земље и околних земаља. Примера ради са Николом Гајићем из Републике Српске сам играо и Житку, а он је данас један од најуспешнијих играча колеџ кошарке у Америци. Дипломирао је, играо је у првој дивизији и нашао се на ширем списку репрезентације БиХ.

Услови тренирања, учења и животa су далеко изнад онога што се виђа код нас:

–Американци воде велику бригу о спортистима и све је подређено њима и њиховом успеху. Камп у коме живите је одлично организован, све вам је почев од амфитеатара за предавања до сала за тренирање на пет минута шетње. Тренинзи су у предсезони два пута дневно, док у току сезоне тренирате после предавања. Утакмице су суботом, а недеља је дан предвиђен за одмор, што је прописано и правилима лиге. Такође, имате и број сати предвиђен за тренирања у току сезоне, како не би дошло до превеликог форсирања играча и повреда. Када идете на гостовања, са вама су увек асистенти који вам помажу око учења и обавеза на факултету и увек су ту за вас.

Ипак жеља младог кошаркаша је повратак у Србију, где жели да се професионално бави кошарком и једног дана заигра репрезентацију:

– Остале су ми још две године студија, укључујући и мастер. Дипломираћу у децембру, али су ми са факултета омогућили да играм кошарку и за време мастер студија. Уколико се покажем добро и будем на задовољавајућем нивоу, моја је жеља да заиграм професионалну кошарку и да једног дана обучем дрес са државним грбом.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.