Srbija
Ćuprija se digla na noge
Predstavnici policije, pravosuđa, lokalne samouprave, Centra za socijalni rad osnovnih i srednjih škola dogovorili se da zajedno povedu borbu protiv kriminala
Jagodina/Ćuprija – Najnovije dvostruko ubistvo u kafiću „Palaco” u Ćupriji ponovo je uznemirilo meštane ovog grada, koji se u njemu odavno ne osećaju sigurno. Oni tvrde da policija i vlast znaju da je grad pun droge i da kriminalci slobodno šetaju gradom. Od kada je maskirani napadač februara 2008. godine, usred bela dana, pucao na Bojana R. ispred Osnovnog suda, a Bojanov telohranitelj uzvratio vatrom, građani se ni danju ne osećaju sigurnim, jer ne znaju odakle će neko da zapuca.
– Znam da ljudi kažu „eno, onaj kriminalac slobodno šeta gradom”. Ali ne mogu ja da uhapsim nekog bez ikakvih dokaza. Nekoliko ubistava i samoubistava doprinelo je da se stekne utisak da je obračun kriminalaca najveći u toj opštini. To nije tačno. Obračun Grkića i Popovića jedini je u ovoj godini – navodi za naš list načelnik policijske uprave u Jagodini Srđan Grekulović.
I predsednica Skupštine opštine Ćuprija Ksenija Milošević slaže se da se u ovom gradu oseća nesigurnost. Najviše strepe roditelji, jer ne znaju šta će se dogoditi kada deca izađu u grad. Iako, po njenom mišljenju, Ćuprija nije ništa nesigurnija od Jagodine ili Paraćina, postoji osećaj da ovaj grad nije bezbedan. Kako bi razmatrali mogućnosti preventivnog delovanja na smanjenje kriminala, u ponedeljak su se sastali predstavnici policije, pravosuđa, opštine, Centra za socijalni rad i direktori škola.
– Prihvatili smo predlog načelnika Grekulovića da postavimo video nadzor u školama i na mestima na kojima oni ocene da bi kamere dale rezultat. Odlučili smo i da inspekcija kažnjava ugostitelje koji budu radili duže od propisanog, sat iza ponoći – kaže Ksenija Milošević za naš list i ocenjuje da je dobro što su se ujedinili u rešavanju ovog problema, jer su do sada svi radili pojedinačno.
Na pitanje novinara da li je hapšenje šestorice narkodilera iz Ćuprije i Paraćina potvrda rešenosti policije da se obračuna s kriminalom, Grekulović je odgovorio:
– Upravo tako. Da nam je borba protiv dilovanja prioritet, pokazuje nastavak akcije „Morava”. Činjenica je da u Ćupriji problemi nisu rešavani u startu. Zbog toga sam prošle godine izvršio reorganizaciju i smenio starešinski i operativni kadar. Od tada je procenat rasvetljavanja dela povećan na 77 posto. Međutim, na polju narkomanije malo je rađeno. Znamo da u Ćupriji ima puno zavisnika, ali i narkodilera. Od mog dolaska, 15. septembra prošle godine, uhapsili smo 38 narkodilera iz Pomoravskog okruga – dodaje Grekulović.
Na pitanje novinara da li je tačno da se hapse samo „sitni“ narkodileri, načelnik je odgovorio:
– To me često pitaju. Morate da znate da „krupni“ dileri nemaju ni gram droge u kući, već samo novac. Na njihovim hapšenjima rade druge službe. Mi hapsimo ulične i „srednje“ dilere, koji drogom snabdevaju grupe. Nedavno smo u Ćupriji uhvatili narkodilera s kilogramom heroina. Ali ne bije samo Ćupriju glas da ima puno narkodilera. To važi i za Jagodinu, ali i za Paraćin, jer se ti gradovi nalaze na glavnom tranzitnom pravcu jug-zapad. Moj cilj je da niko ko je u sukobu sa zakonom ne bude na slobodi. Zato sam i poslat u Jagodinu – kaže načelnik Grekulović za „Politiku“.
Zorica Gligorijević
------------------------------------------
Obračuni
Ćupričani se još uvek sećaju da je maskirani napadač u kafiću „Grinet“, 1999. godine, ubio Zorana Jeftića Taćija, za koga čak i policija tvrdi da je doneo drogu u ovaj kraj, da je N. N. lice sa šest metaka izrešetalo vozilo Mileta Nikolića Surovog, da je Zoran Lović ubijen u svom kafiću „Šark“ novembra 2007. godine, da je Dejan Marinković zvani Pampur ubijen jula 2009. godine u kafiću „Diznilend“, a da je Gorana Grkića 17. jula u kafiću „Palaco” ubio Ljutomir Popović, koga drže Taćijevi sinovi. Građani sa kojima smo razgovarali pitaju se zašto nijedno od ranijih ubistava nije rešeno.
Poslednji komentari
Ma sram ih bilo svih.... Ja imam 40 godina, znam sve sta se desavalo po Frankfurtu i ostalim gradovima evrope... Znam sta su radili i kako su pare zaradjivali pa se posle mangupirali.... Vadlili su stoseve novcanica od po 30-40.000 maraka kada su placali kafu u kaficu. Navukli su klince da misle da je to laka para a sada ginu ti isti klinci. Moja majka, STARIJA ZENA , zna tacno ko igra a ko kolo vodi u Cupriji a jedan komandir policije se pravda nedostatkom dokaza....
Ma molim vas da se vise ne pretvarate. Kada se desi nesto tamo ceo grad zna ko je koga i zbog cega i ko je ciji sin a policija kao nezna....????
Ma to pricajte Dacicu a ne nama....
...
Treba Srbija da uvede licne karte i da deca od 18 godina pocnu da ostavljaju otiske prstiju policiji. To bi sigurno sprecilo ovoliki kriminal.
Cupricani, jel vam Rade bilder jos uvek direktor u Ravanici ???
"Divan" jedan covek :o)))






