politika
Za ponedeljak 15. mart 2010.
Najstariji dnevni list na Balkanu.
Prvi broj izašao 25. januara 1904.
Osnivač Vladislav Ribnikar.
 

Rakete štite nobelovca

U ceremoniji uručenja Nobelove nagrade za mir, predsednika Obamu čuvaće izviđački, lovački avioni, a u okolinu Osla raspoređeni su savremeni raketni sistemi „nasams-2”
Deo raketnog sistema „nasams-2”

Od našeg dopisnika 
Oslo, 9. decembra – Na tradicionalnoj ceremoniji u gradskoj skupštini u Oslu sutra će američkom predsedniku Baraku Obami biti uručena ovogodišnja Nobelova nagrada za mir. Odlukom Nobelovog komiteta od pre dva meseca najprestižnija svetska nagrada pripala je 44. američkom predsedniku zbog njegovog izuzetnog zalaganja u jačanju međunarodne diplomatije i saradnje među narodima kao i njegovog doprinosa u razoružanju, stvaranju jedne nove klime u međunarodnim odnosima.

Dan uoči proglašenja Obame za najvećeg mirovnjaka godine, u norveškoj prestonici kao da je vanredno stanje: policija sa psima tragačima pretresa sve prodavnice i butike u centru grada, vojni avioni nadleću grad. U zaštitu predsednika Obame uključile su se ne samo specijalne policijske snage već i protivvazdušna odbrana norveške armije. Vojne vlasti saopštile su da je zapravo formiran specijalni raketni štit i da će čin dodele biti praćen i nadziran avionima uz sadejstvo raketnih jedinica sa kopna.

Glavni štab norveške armije obavestio je građane da će do petka biti povećane aktivnosti vojnih snaga u istočnom delu zemlje uključujući šire područje Osla.

„Armija intenzivno nadgleda vazdušni prostor. Osmatranje se obavlja radarima, izviđačkim i lovačkim avionima”, saopštava Glavni štab uz dodatno upozorenje da će biti više buke i niskih letova iznad grada.

Potpukovnik Jon Espen Lijen iz operativne komande Glavnog štaba izjavio je za medije da je vojska u cilju sprečavanja bilo kakvog napada na Baraka Obamu premestila iz unutrašnjosti i postavila u okolini Osla nekoliko najsavremenijih protivvazdušnih sistema „nasams-2”, a u pripravnost su stavljeni i američki lovci F-16.

Naziv „nasams 2” zapravo je skraćenica za norveški savremeni oružani sistem „zemlja–vazduh” čija je glavna namena borba protiv aviona i helikoptera, ali ih je moguće koristiti i za otkrivanje artiljerijskih napada. „Nasams-2” je delo norveških vojnih stručnjaka, i u operativnoj upotrebi je od 2007. godine. Pre pet godina sistem je prodat američkoj armiji i postavljen je da štiti vazdušni prostor iznad Bele kuće u Vašingtonu.

„Nasams-2” baterija sastoji se iz 12 lansirnih rampi, svaka platforma nosi šest projektila tipa „amram vazduh–vazduh”, na svakoj rampi postoji po osam radara, a u sklopu raketnog sistema su i četiri kontrolna centra, četiri elektrooptičke kamere.

„Pored raketnih sistema ’nasams-2’ u zaštitu vazdušnog prostora uključen je i radarski avion „avaks”, tako da potpuno pokrivamo i kontrolišemo nebo”, kazao je potpukovnik Lijen.

Norveški mediji danima licitiraju koliko će visoki gost ostati u Oslu. Decenijama je običaj da svečanost traje dva dana. Javnost je donekle razočarana najavom iz Bele kuće da će ovo biti „turbo poseta”. Kao da Obama želi da se ceremonija što pre okonča i bez mnogo pompe. Predsednik ima važnijih poslova tako da će verovatno otpasti razni banketi, koncerti, posete izložbama, razgovor sa novinarima, građanima, prijem kod kralja Haralda Petog.

„Predsednik Obama kao da dolazi sa ukusom stida na usnama”, tvrdi dnevnik „Aftenposten” podsećajući na činjenicu da je nagrada za mir pripala ratnom predsedniku koji upravo ovih dana šalje dodatne trupe u Avganistan.

Prema testamentu čuvenog švedskog industrijalca Alfreda Nobela, ovogodišnjem laureatu pripašće 1,2 miliona evra i medalja sa likom poznatog pronalazača dinamita. Nobelova medalja teška je 196 grama čistog osamnaestokaratnog zlata.

Na poleđini medalje, ugravirana su tri naga muškarca koji se međusobno drže za ramena. Po Nobelovoj zamisli, oni simbolizuju međunarodno zajedništvo, bratstvo. Otuda i poruka sa naličja medalje –  „pro pace et fraternitate gentium”. Za mir i prijateljstvo među narodima.


Radovan Pavlović
[objavljeno: 10/12/2009]
stampanje  posalji prijatelju



Povezani tekstovi