Четвртак, 04.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мрачна прошлост „тихе комшинице”

Мрачна прошлост „тихе комшинице”
Азра Башић приликом хапшења у Кентакију

Од нашег сталног дописника

Вашингтон – Најновија потврда да је правда често спора, али достижна, дошла је из провинције америчке државе Кентаки, где је прошлог уторка ухапшена, а у четвртак изведена пред суд, Азра Башић.

После првог саслушања, на којем јој је додељен службени бранилац, ова 51-годишња хрватска држављанка задржана је у притвору.

Ухапшена је у градићу Стентон на основу потернице Интерпола. Оно што је у четвртак, као део документације америчког тужилаштва од око 2.000 страна, прочитано пред судом садржи стравична сведочења о мучењима и убиствима заробљених Срба, које је Башићева терала да пију крв других жртава којима је пре тога пререзала врат.

У судским документима се наводе и други њени злочиначки поступци, попут потпиривања ватре на заробљеницима, чупања ноктију клештима, откидање ушију истим алатом, урезивања ножем крстова и слова „С” на челима и телима заробљеника који су јој поверени на чување.

Власти БиХ потражују њено изручење да би јој се тамо судило за ратне злочине. У формалној тужби, амерички јавни тужилац Џејмс Арехарт Башићеву терети за ратне злочине у три логора које су почетком деведесетих хрватске снаге формирале у околини Дервенте и Чардака.

Амерички федерални маршал Лорен Карл који је извршио хапшење изнео је, како преноси Асошијетед прес, „олакшање” због тога што је Башићева ухапшена, с обзиром на „шокантну природу” онога за шта је оптужена.

„Ово је крај њеног дугог бежања од правде”, додао је.

Башићева је, под разним личним именима и презименима, у Кентакију лоцирана 2004, док је међународна потерница за њом издата 2006. Званични захтев за екстрадицију америчке власти су примиле у фебруару 2007. да би тужилаштво БиХ против ње овдашњим властима документацију предало тек у априлу 2010.

Радила је разне послове, од неге старих лица, до запослења у локалној фабрици сендвича. Како преносе локални медији, суседи су „шокирани” открићима о њеној мрачној прошлости. Сматрали су је наиме дискретном комшиницом, која је само помињала да је „учествовала у рату”.

Приликом њеног хапшења, полиција је лисице ставила и извесном Теодору Ломану (63) који је живео у истој кући, али чија се веза са Башићевом не објашњава. Он је бивши робијаш против кога је подигнута оптужница због поседовања оружја: у кући у којој је живео са Башићевом пронађено је неколико пиштоља и пушака, на које као бивши осуђеник није имао законско право.

М. Мишић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.