Уторак, 07.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Аграр највећи ресурс Србије

Аграр највећи ресурс Србије
На отварању Пољопривредног сајма у Новом Саду (Фото: М. Мијушковић)

Нови Сад – У Новом Саду јуче је почео 79. Међународнипољопривредни сајам, највећи аграрни догађај у југоисточној Европи, на којем ће се до 18. маја представити око 1.500 компанија из укупно 58 земаља. Сајам је прогласио отвореним председник Владе АП Војводине Бојан Пајтић, а на свечаности су још говорили министар пољопривреде у Влади Србије Душан Петровић и његов аустријски колега Николаус Берлакович, чија је земља партнер овогодишње манифестације.

Министар Петровић је рекао да је ова манифестација прилика да Србија покаже шта све може да учини у области пољопривреде. Он је истакао да је наша земља прошле године остварила извоз у области пољопривреде и прехрамбене индустрије вредан 2,7 милијарди долара, и да је сигуран да можемо још више, ако се будемо добро организовали.

– Србија ће и ове године направити значајан помак у извозу пољопривредних производа. Свима је постало јасно да је пољопривреда у нашој земљи велики изазов и велика шанса, и да стотине хиљада породица које се баве овом делатношћу могу свој живот да уреде на добар начин– навео је Петровић.

Министар пољопривреде Аустрије Николаус Берлакович нагласио је да је поносан што је Аустрија земља партнер овогодишњег Пољопривредног сајма и истакао да је веома заинтересована да у области аграра побољша сарадњу са Србијом. Ова земља је у последњих 12 година у Србију инвестирала више од 2,8 милијарди евра.

– Аустрије можда и није велики играч у области аграра, али изузетно водимо рачуна о безбедности хране, органској производњи и коришћењу обновљивих извора енергије, у чему предњачимо. У Србији смо присутни од 2000. године, а овогодишњи сајам искористићемо да организујемо низ стручних скупова и семинара у нади да ћемо аустријска искуства пренети вашим пољопривредницима–рекао је Берлакович.

Већ првог дана сајам је посетио амбасадор ЕУ у Србији Венсан Дежер, али и лидер ДС-а и кандидат ове странке за новог председника Србије Борис Тадић. Свечаним пресецањем врпце Тадић, Берлакович, Петровић и Пајтић отворили су штандове излагача из Аустрије. Они су потом обишли више компанија из Аустрије које већ имају економску сарадњу са Србијом, или су за њу веома заинтересовани.

Лидер ДС-аје оценио је за пољопривредне производе из Србије данас има места свуда у свету и подсетио да је добра околност што смо подигли квоте за извоз меса у ЕУ.

– Отворили смо, такође, нова тржишта, као што је Русија, завршавамо разговоре с Турском о извозу говеђег меса, разговарамо с нашим афричким партнерима из Покрета несврстаних... Задатак нам је да се стално технолошки унапређујемо, да подижемо квалитет наших производа, али и развијамо производњу органске хране, јер је она најскупља и има прођу на међународном тржишту– истакао је Тадић.

Према његовим речима, Србија је идеална земља за развој пољопривреде, а повртарство, воћарство, ратарство, производња меса и живинарство су области у којима можемо направити велики искорак, поготово уколико подигнемо прерађивачку индустрију. Убеђен је да ће субвенције владе дати пун ефекат, што ће повећати удео аграра у бруто домаћем производу.

Тадић је похвалио министра пољопривреде Душана Петровића и покрајинског премијера Бојана Пајтића да су много допринели у развоју пољопривреде.Петровић је,истакао је лидер ДС-а, направио одлучан искорак у протеклих годину дана, и први резултати и велики ефекти се већ виде. Наша пољопривреда једобила значајно убрзање, а буџетске мере и издвајање средстава која треба да подигну овај највећи национални ресурс наставиће се и убудуће.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.