Uvodnik

Miroljub Dugalić

Prekoračenje dobre namere

Poslednjih dana u dvema kraljevačkim školama zabeleženi su „nesporazumi” nastavnika i đačkih roditelja. S obrazloženjem da je „loš predavač i prestrog u ocenjivanju znanja”, đaci jednog odeljenja četvrtog razreda Ekonomsko-trgovinske škole zatražili su „smenu” nastavnika matematike Dušana Žarkovića. Oni već duže bojkotuju njegove časove, a roditelji ih podržavaju protestujući s njima ispred škole. Profesor se, pak, brani tvrdnjom „da đaci ne uče, da je za dvojku dovoljno uraditi samo jedan zadatak od pet zadatih na pismenom, a nema popravke slabe ocene preko tetke, komšinice, kolega...” Na mukama je direktor škole Slavica Pajović-Dukić, koja treba da pronađe pravedno rešenje.

Nije, sigurno, ništa lakše bilo ni njenoj koleginici Mileni Bugarinović, direktorki osnovne škole u Sirči kod Kraljeva, čim se osmelila da roditeljima dece sedmog razreda, posle nekoliko usmenih i pisanih poruka, uputi „preteći” poziv za roditeljski sastanak. U njemu je navela da je „dolazak obavezan, a nedolazak će biti drastično sankcionisan i naknadni odziv roditelja obezbeđen privođenjem od strane MUP-a”.

Roditelji su se pobunili, a direktorka Bugarinović reagovala je objašnjenjem: „Želela sam tako da utičem na roditeljsku svest, da shvate da je u pitanju nešto alarmantno. Ta svojevrsna pretnja odnosila se, pre svega, na roditelje koji u školu dolaze samo jednom, uglavnom pred kraj školske godine.”

Razlog zbog koga je insistirala na obaveznom prisustvu roditelja na sastanku, kako je Bugarinović za „Politiku” objasnila, bio je „neuspeh đaka pomenutog razreda i učestala međusobna agresivnost učenika, ali i prema nastavnicima”.

Pokazalo se da je taj preteći poziv imao efekata, jer je ranije na roditeljske sastanke ovog razreda, u kome je 26 učenika, dolazilo tek desetak roditelja. Sada, odnosno 24. decembra ove godine, sastanku je prisustvovalo 33 roditelja, jer su za nekoliko đaka interesovanje pokazale i mame i tate. I bilo je raspoloženja prisutnih za dogovor o zajedničkom učešću u vaspitanju i obrazovanju dece, u tom, kako i stručnjaci tvrde, „najtežem poslu na svetu”. Roditelji su, bar verbalno, pristali da se u tome angažuju stalno umesto povremeno i da se potrude da decu podstaknu na rad umesto što im pružaju bezrezervnu podršku i olako i po decu štetno preuzimaju njihove dužnosti. Saslušali su, naravno, i šta škola u tom pogledu čini, bili su u prilici da hvale, kritikuju predlažu...

Iako su se iza ovog postupka direktorke Bugarinović skrivale dobre nemere, propisi su, međutim, propisi. U ovdašnjem načelstvu za obrazovanje ocenjeno je da upućivanje ovakvog poziva predstavlja „prekoračenje njenih ovlašćenja”.

Drugačije rečeno, u pitanju je prekoračenje dobrih namera zbog čega je, čini nam se, „ukor” za direktorku sasvim dovoljna „kazna”.

Miroljub Dugalić
objavljeno: 30/12/2008

Poslednji komentari

MiRa  | 30/12/2008 14:16

A da li neko u zemlji Srbiji razmislja i o prekoracenju u neodgovornosti? Kuce, skole i ulice prepune bandita, a tek kad padne krv pitamo se ko je kriv.

M.Kovian  | 31/12/2008 00:23

Ucitelj, nastavnik, profesor je prvenstveno pedagog koji decu treba da uci zivotu a ne samo predmetu za koji je zaduzen. Nastavnik koji insistira na vaznosti svog predmeta ili neke teme iz njega kao "neophodan uslov" za razumevanje ostalog gradiva i opsti napredak u znanju uopste nije kvalifikovan pedagog. Iz sopstvenih iskustava znamo da i onda kada neko gradivo, u izvesnom trenutku, ne shvatamo, naidje trenutak kada ga "nekim cudom" sasvim shvatimo i onda se cudimo kako nam se to ranije nije desilo. Ovu cinjenicu bi trebalo na umu da ima svaki pedagog jer je to cinjenica i njegovog licnog iskustva u ucenju i nastavnikovanja u skoli - ovo je skoro pravilo, a retki su oni ucenici (a jos redji nastavnici) koji uvek i sve odmah shvataju. Pedagog ne sme samo da ocenjuje stepen znanja kod ucenika nego i stepen neznanja i da na vreme alarmira odgovorne ako nesto nije u redu a ne da sam presudjuje. U svom skolovanju, od osnovne skole do fakulteta, bio sam svedokom mnogih tragedija ili situacija vrlo bliskim tragedijama a po pravilu su ih izazivali nastavnici a ne ucenici. Danas je mozda nesto drugacije
ali ne i u sustini stvari.

Jasna  | 01/01/2009 18:21

Несхватљиво је да се оптужује директорка или наставник који захтева од ђака рад и знање. Аутор овог текста је промашио тему. Родитељи морају да помогну наставницима у васпитавању и школовању своје деце. Све потиче из породице. Дисциплина мора да се поврати и у породице и у школе. Не могу деца да намећу своју вољу родитељима и учитељима, него је од увек било обрнуто. Деца, ако им се дозволи, ће увек ићи линијом мањег отпора, и ако им нико не тражи да уче и улажу напор, они ће радије играти игрице, и глуварити по улицама по целу ноћ. То мора да се прекине, јер доводи да распада породица, и агресивности код деце, чији смо сведоци. Срамота је за овог аутора да подржава недисциплиновану и лећну децу, и родитеље који чине медвеђу услугу деци, а окривљује директорку која је на сваки начин пробала да успостави контакт са родитељима и укаже им да постоји проблем.