Вести дана
Би-Би-Си у немилости владе
Британски министар економије Питер Менделсон јуче је оштро критиковао национални јавни сервис Би-Би-Си јер је новинар ове куће пропитивао премијера Гордона Брауна о његовом наводно све горем здравственом стању.
Како јавља британска штампа, Менделсон није био једини лабуриста који је интервју на Би-Би-Сију оценио као „задирање у приватност премијера”. Слично су реаговали и други чланови владајуће Лабуристичке партије који су се у недељу окупили на страначкој конференцији у Брајтону, што је и био повод Брауновог појављивања у емисији националне телевизије.
„Много људи у овој земљи узимају преписане лекове против болова и пилуле које им помажу да издрже дан. Јесте ли ви један од њих?” – упитао је новинар Ендру Мар првог дана лабуристичке конференције, циљајући на информацију која кружи по блоговима – да је премијер на антидепресивима.
Браун је одговорио да то није тачно. Он је поновио да не губи вид, што тврди не само опозициона Конзервативна странка, већ и поједини лабуристи, због чега га позивају да поднесе оставку.
Лорд Менделсон је због оваквог разговора са премијером оптужио Би-Би-Си да верује непоузданим изворима. Менделсон објашњава да иза оваквих трачева стоје политички мотивисани блогери.
„Десничари покушавају да укаљају углед и протуре гласине, све сасвим без основа”, изјавио је Менделсон.
Он је додао да га изненађује да је Би-Би-Си инсинуације схватио озбиљно.
Како пише „Гардијан”, у Даунинг стриту су шокирани тиме што је јавни сервис желео да отвори здравствени картон првог човека владе иако су они неколико пута демантовали да је Браун болестан.
Лабуристи су Би-Би-Сију послали неслужбени протест, а британска штампа пише да размишљају и да ли да се и формално жале.
Би-Би-Си и Мар су саопштили да је питање било „легитимно”, јавио је „Телеграф”.
Страначки скуп у Брајтону последња је конференција лабуриста пре парламентарних избора следеће године, на којима ће, кажу прогнозе, доживети дебакл.
Медији на Острву јављају да су лабуристи зацртали да на овој конференцији крену у напад на конзервативце, али да их је интервју на Би-Би-Сију сасвим омео, па су се уместо политичким противницима бавили националном телевизијом.
Ипак, министар финансија Алистер Дарлинг је јуче, другог дана конференције, поручио члановима своје странке да ће влада и даље помагати економији за разлику од конзервативаца који би се чак и у време светске економске кризе држали строге идеологије о резању свих јавних трошкова.
Он је позвао компаније да више не награђују своје менаџере високим бонусима и најавио закон који ће везивати новчане награде за запослене само за дугорочне резултате, а не као до сада за краткорочни успех.








