Vesti dana

Jeremić i Jovanović o KiM

BEOGRAD – Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić i lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović ukrstili su sinoć mišljenja o pitanju povezanosti evropskih integracija Srbije i jednostrane nezavisnosti Kosova, kao i o politici koju bi Srbija u tom smislu trebalo da vodi.

Dok je ministar Jeremić tokom gostovanja na Radio-televiziji Srbije decidno izjavio da bi, kada bi bio doveden pred izbor: članstvo Srbije u Evropskoj uniji ili nastavak borbe za očuvanje Kosova, izabrao Kosovo, Jovanović je izbegao da da odgovor na to pitanje, iako je Jeremića ranije oštro kritikovao zbog toga.

„Ja nikada ne bih potpisao otuđenje dela naše teritorije”, rekao je Jeremić, napominjući da je i zvanična politika EU da se Srbiji takav uslov ne može postavljati zato što jednostranu nezavisnost nije priznalo ni pet članica Unije.

„Mi se zalažemo za to da nam se nikada i ne postavi takav uslov jer se mi zaista zalažemo za Evropu i mi smo to pokazali delima. Nije netačno da postoje moćni ljudi koji misle da na kraju krajeva to mora biti Srbiji postavljeno kao uslov zato što je Srbija u poslednjih godinu dana postigla veći uspeh u sprečavanju kosovske nezavisnosti nego što je bilo ko očekivao i jer misle da je to jedini način da nas zaustave”, dodao je on.

Jovanović je, s druge strane, izbegao odgovor na to pitanje, rekavši da takav uslov „niko nikada nije postavio” i dodao da se „Srbija mora menjati i kroz te promene biće nemoguće nekoga postaviti pred takvu dilemu” – Kosovo ili EU.

Na Jovanovićevu ocenu da je „Srbija izgubila Kosovo”, Jeremić je odgovorio da Srbija „neće izgubiti Kosovo sve dok se za njega bude borila”, a da će ga izgubiti tek onda „kada bude prihvatila takvu konstataciju kakvu ste vi sad izrekli”.

Jovanović je optužio vlasti u Beogradu da insistiranjem „da ceo region mora da prihvati ono što je prihvatljivo Srbiji i nikome više”, odnosno da Kosovo nije nezavisno, „maltretiraju ceo region”, na šta je Jeremić odvratio da to nikako nije slučaj i da Srbija nikoga ne maltretira jer nije ona ta koja je prihvatila da bilo kojoj regionalnoj državi nasilno bude oduzet deo teritorije.

Tvrdeći da je moguće postati članica EU i ako postoji nerešen teritorijalni problem, Jeremić se poslužio primerom Kipra, koji je postao deo Unije „iako su im 30 godina govorili da se odreknu dela svoje teritorije i iako oni na to nisu pristali”.

„Od Kipra smo mi naučili kako da se borimo za Kosovo. Kipar je živi primer”, rekao je Jeremić, dodavši ipak da je zadatak koji se nalazi pred Srbijom „teži nego što je kiparski, ali to ne znači da treba da odustanemo”.

Odgovarajući na pitanje da li su „dobrosusedski odnosi između Srbije i Kosova uslov za članstvo u EU”, kao što to tvrde neki ambasadori evropskih zemalja, Jovanović je rekao da se „ne može stavljati znak jednakosti između političkih odnosa između Srbije i Hrvatske ili Srbije i BiH i Srbije i prištinskih vlasti”, što je Jeremić ocenio kao „zdravo razmišljanje”.

Tanjug
objavljeno: 09/03/2010

Poslednji komentari

Predrag Markovic | 11/03/2010 04:09

Pa evo gospodo,sad vidite sta Ceda Jovanovioc radi u nasoj politici,karte su otvorene,i on je sada sam pokazao sta mu je uloga u skupstini Srbije.Dosao je sa zadatkom da rasproda svoju zemlju za saku dolara.Napolje sa takvima ! Ko mu je uopste dozvolio da udje u politiku.Ali posto je sada otkrio svoj pravi cilj,trebalo bi duboko da mu se zahvalimo za sve " dobro" sto je uradio za svoju zemlju,i da mu objasnimo da nama takvi politicari kao sto je on ne trebaju,i da lepo napusti svoju fotelju,da ga narod jednog dana ne bude skidao.

Robert Fletcher | 11/03/2010 04:20

@BIANKOvic - Gledajuci ovaj "duel" imao sam priliku po ko zna koji put da se uverim da se politika koju zastupa Gosp. Jovanovic moze okarakterisati kao UDRI JELO DA NE BUDE BELO.

Душан Ариљевић | 11/03/2010 22:04

@Radomir Reljic, 09/03/2010, 14:28 Са малим закашњењем али Вам радо одговарам. Поређење онога што сам ја нагласио са "уласком Срба или Турака у ЕУ" је бесмислица. Прво зато што у ЕУ улазе државе као субјекти а не народи тих држава. Друго, ја мислим да је и Србији, ако сте то мислили и Турској место у ЕУ, с тим да тај улаазак-пријем буде примерен нашим интресима.
Моје питање сте Ви добро схватили али пошто немате одговор на њега Ви сте смислили "додатни задатак" за мене. Ваш јасан став о подели на бранитеље устава на једној и европејце на другој страни ја не разумем јер мислим да проблем који ми имамо са Албанцима не може да се "опише" уставом да би, спроводећи га-нашли решење. Сукоб је историјски, има своја правила и ток и "стицајем околности" завршио се лоше по неке наше интресе. Али не све јер суштина мог погледа је да се обезбеде-заштите преостали интреси. У том погледу је политика г. Јовановића корисна за Србију. Насупрот њему већина политичара лаже и себе и народ. Докле?