Трстеник – У родном крају Владислава Рибникара, оснивача „Политике”, ових дана темељно припремају обележавање седамдесетогодишњице ослобођења од немачког окупатора, 15. октобра, али и јубиларну, четрдесету акцију Планинарско-смучарског друштва „Љуктен” под називом „Рибникареви планинарски дани”, заказану за 15.новембар.
Трстенички љубитељи природе припремили су богат програм за око 200 учесника, који ће остварити обиласком више прелепих места у овом крају, као што су манастири Велуће и Руденица, Манастирак у Мрмошу и Милошева стопа, култно место трстеничког краја, са светим извором и каменом, који, по предању, чува отисак стопе српског средњевековног јунака Милоша Обилића.
„Љуктен” се труди да „Рибникареви планинарски дани” буду оглашени свим расположивим звонима, како би се знало да Трстеничани чувају и негују успомене на Рибникаре. Овде, у живописном крајолику на десној обали Западне Мораве, своју лекарску каријеру започео је Фрањо Рибникар, рођен 1840. године, у месту Стенично у Крањској (Словенија), а затим је, са супругом Милицом, имао срећу да у матичне књиге у овом граду упише рођење два сина: Владислава, 1.новембра 1871, и Слободана, 7.новембра 1873. Да су подаци тачни, уверио нас је директор Народне библиотеке „Јефимија” и познати овдашњи песник Верољуб Вукашиновић, показујући монографију „Историја трстеничког здравства” примаријуса др Александра Д. Милићевића, издату 2010. године. Вукашиновић нас упућује на поглавље о др Фрањи Рибникару, у којем др Милићевић објављује мање познате детаље о породици Рибникар.
„Лекарску професију (др Фрања Рибникар) започиње у Трстенику, у пролеће, 16.маја 1869. године, у звању среског лекара. Ускоро се породица увећава рођењем првог сина, 1.новембра 1871. године. Дете је на крштењу у цркви у Трстенику 15.новембра 1871. године добило име Владислав. Кума је била госпођа Јадвика, супруга др Казимира Гонсиороског, окружног физикуса у Крушевцу. Друго дете се родило 7.новембра 1873. и добило име Франц. Кума је била госпођа Каролина, супруга грађевинског инжењера Надлера из Крушевца. По добијању српског држављанства, др Фрањо је синовљево име Франц променио у Слободан. Трећи син Даворин Дарко родио се 1878. године, за време службовања у Свилајнцу”, пише др Милићевић, а за изворе наводи изводе из матичних књига рођених.
У скученим просторијама Планинарско-смучарског друштва „Љуктен” све је у знаку припрема за предстојеће „Рибникареве планинарске дане”.
–За наше активности на неговању успомене на Владислава Рибникара имамо подршку локалне власти. Намеравамо да предложимо да се постави спомен-плоча на зграду, која је никла на месту некадашње куће у којој је живео др Фрањо Рибникар, и у којој је рођен Слободан. Довољно је да пише: На месту ове зграде налазила се кућа у којој је рођен Владислав Рибникар, оснивач листа „Политика” – каже Хранислав Раденковић, председник друштва.
Раде Станковић