„Свесна сам чињенице да ЛГБТ заједница мене доживљава као официра за везу са Владом Србије, али легализација истополних бракова, најискреније речено, није мој ресор. О овом питању морам да се консултујем са министрима у чијем је то ресору и са председником владе односно будућим председником државе. То јесте једно веома комплексно питање, али о томе до сада нисмо разговарали у влади. Ја не могу да дам свој лични став о томе”, каже за „Политику” Ана Брнабић, министарка државне управе и локалне самоуправе.
Она је овогодишња добитница награде „Дуга” коју Геј стрејт алијанса додељује за допринос борби против хомофобије и трансфобије и заштити и унапређењу људских права ЛГБТ особа у Србији у претходној години дана.
У најновијем извештају Европске комисије наводи се да власт мора да обрати пажњу на говор мржње и нападе усмерене на ЛГБТ популацију. Да ли имате утисак да живимо у друштву које је нетолерантно према особама мањинске сексуалне оријентације?
Не слажем са с тим. У последње три недеље долазило је до напада на представнике ЛГБТ заједнице, али ја имам информацију да је МУП реаговао на то. Ти случајеви дешавају се у свим земљама света – од најнапреднијих до најзаосталијих. Мислим да је Влада Србије један од лидера у региону у том погледу, јер је показала да различитост по сексуалној основи није проблем. Ако сте способни и професионални и имате капацитете да нешто урадите. То заиста није важно.
Мени је премијер Вучић дао позицију не само као министру државне управе већ и локалне самоуправе, који путује по целој Србији и сарађује са свим председницима општина и градоначелницима и грађанима. За девет месеци, колико се налазим на овој позицији, нисам имала ниједан проблем због своје сексуалне оријентације. Управо супротно – сви председници општина и грађани са којима сам се виђала нису ме гледали као другачију. Њих је пре свега занимало какав ће бити систем финансирања локалне самоуправе и како ће се решавати проблеми на терену. Ја сам поносна на такву Србију. Да ли постоје проблеми? Свакако да, али они се не разликују од проблема у неким другим државама.
Најновије истраживање повереника за заштиту равноправности показало је да највећи степен социјалне дистанце постоји према ЛГБТ особама, мигрантима и Албанцима? Како коментаришете чињеницу да четвртина наших суграђана не жели да ЛГБТ особе живе у Србији, односно да буду њихови суседи и колеге на послу?
Треба да се фокусирамо на позитивне примере. Србија је земља са највише припадника етничких мањина. Ми имамо 26 различитих етничких мањина и 15 званичних језика у употреби. Због тога ме чуде такви резултати, али ми је логично да што имате више мултикултуралности, имате и такве појаве. Ако имате хомогену нацију, онда немате таквих појава, јер не постоји начин да имате комшију који је Албанац или Србин.
Како тумачите гласине које су се пре неколико дана појавиле у неким медијима, да се СПЦ противи идеји и могућности да ви постанете нови премијер Владе Србије, што је Црква демантовала.
Имам дубоко и искрено поштовање према институцији Српске православне цркве. Они су били довољно искрени и професионални да и мом кабинету пошаљу исти деманти који су послали јавности и ја сам им јуче захвалила на томе. Било би потпуно неозбиљно да коментаришем нешто у вези са тако озбиљном институцијом. Ако будем имала неки коментар или питање, свакако ћу позвати Цркву.