Нови Сад – Сјај вечног Рима дотакнуо је стару Српску Атину својим скулптурама које ће кроз изложбу „Рома Етерна” у Музеју града Новог Сада, његовој Збирци стране уметности у Дунавској улици, бити изложене готово целог лета и од данас доступне за посетиоце све до 11. септембра. Изложба је јуче отворена у ужем кругу италијанских и српских званица међу којима је био и амбасадор Италије, његова екселенција Карло Ло Каш.
Посегнувши за симболиком по којој „један од најјачих лекова против вируса јесу култура и уметност”, српски министар културе Владан Вукосављевић рекао је том приликом да верује да ће боравак на овој изложби свакоме бар на неки начин „ојачати имунитет”.
Пред посетиоцима изложбе „Рома Етерна” су портрети историјских личности или животиња, паганских божанстава сатира или светих божанстава, израђени у алабастеру, фином белом и жутом мермеру, понекад у боји или позлаћени. Међу њима су женски портрет краљице Клеопатре Седме, кардинала Марција Ђинетија, Бахуса, Богородице са дететом, апостола светог Бартоломеја.
Изложбу чине 33 дела, настала у периоду од првог века пре нове ере до 18. века, која су у Нови Сад стигла из приватне италијанске фондације Дино и Ернеста Сантарели, у сарадњи са Италијанским институтом за културу и Амбасадом Италије у нашој земљи, те финансијским кућама.
Министар Вукосављевић казао је да је од оснивања Вечног града прошло око 2.800 година и да је за то време Рим сијао јаком светлошћу на историјској позорници читавог човечанства, остављао и оставља дубоке трагове у разним областима.
„Иако је точак историје и хук времена учинио своје, ми се данас, свакога дана, на стотине начина, подсетимо Рима и римског наслеђа – кроз нашу правну терминологију, медицинску, бројне језике који су настали из раскошног латинског”, навео је министар.
Изложба ових дела међу којима има, према његовим речима, ремек-дела, а без сумње су сва од изузетног квалитета, добра је прилика да Нови Сад и гости овог града са статусом Европске престонице културе 2021. године, уживају у нечему што се не виђа сваки дан.
Он је такође навео да можемо да видимо оно што се код нас изгубило у „ходницима времена” – да дела из приватне колекције буду несебично давана на увид другима који то не могу да погледају сваки дан, захваливши финансијским институцијама које су помогле одржавање изложбе.
Парафразирајући изреку да „сви путеви воде у Рим”, новосадски градоначелник Милош Вучевић рекао је да ће сада бар једанпут за Рим ићи преко Новог Сада.
„Када кажете град, можете да помислите на разне градове широм света, али када кажете Вечни град, где год да сте на планети, немате дилему да се говори или мисли о Риму. И као што су сви Римљани имали изреку да сви путеви воде у Рим, најмање наредних два и по месеца, бар једанпут – пут уметности и културе, за Рим ће ићи преко Новог Сада и Европске престонице културе”, нагласио је Вучевић и позвао Новосађане да посете изложбу, поштујући мере заштите од епидемије.
Италији је пожелео брз опоравак и јачање економије након ковида 19 јер је то, према његовим речима, од интереса и за српску економију.
Амбасадор Италије Карло Ло Каш, који се обратио на српском језику званицама на изложби, казао је да се изложба реализује у оквиру снажних односа Србије и Италије на пољу културе, да ће дочарати величанственост културне баштине Италије, али и да представља опипљив знак повратка културних активности које трпе потешкоће у времену друштвене дистанце.
На отварању су се обратили и директорка Музеја града Новог Сада Весна Ивковић, председница извршног одбора Интеза банке Драгиња Ђурић и председник ДДОР осигурања Ђорђо Маркеђани.