Индивидуализам, популарност и природна духовитост разлози су због којих је Армин Лашет (59) прошле године, на карневалу у свом родном граду Ахену, примио признање „Медаља против смртне озбиљности”. Том приликом премијер Северне Рајне – Вестфалије и функционер Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) промовисан је и у почасног карневалског витеза. Али, на позицији лидера ЦДУ, на коју је недавно изгласан, чекају га задаци који су, чини се, смртно озбиљни. Од њега се очекује да буде достојан настављач политике Ангеле Меркел, али и да је евентуално у септембру наследи на месту канцелара, после њене шеснаестогодишње владавине.
Овог правника и католика описују као центристу. Залаже се за оснаживање ЕУ и бољу сарадњу са САД по питању трговине и климатских промена. Такође, према порталу „Политико”, Лашет гаји благонаклон став према односима Немачке с Русијом и Кином. За нас није небитно то што подржава проширење ЕУ на западни Балкан, али ни то што се као премијер Северне Рајне – Вестфалије 2018. састао с председником Србије Александром Вучићем, који му је међу првима честитао именовање за шефа партије.
И док у спољној политици негује помирљивост и толеранцију, у решавању унутрашњих питања Лашет заговара чврсту руку – бар кад је реч о борби против криминалних кланова. У његовом мандату на челу најмногољудније немачке покрајине за само годину дана је спроведено више од 1.000 рација уз хапшење 400 људи. За његовог вакта у Северној Рајни – Вестфалији уведен је и закон по којем овлашћења обавештајних служби све више прелазе у руке полиције, а појачани видео-надзор и прислушкивање осумњичених за криминал 2018. изазвали су гнев активиста за грађанска права.
Рођен у Ахену, као син рудара и домаћице, Лашет је ожењен од 1985, а са супругом Сузан има троје деце. Завршио је право и радио је као новинар пре него што је ушао у политику 1989, када се придружио градском већу Ахена. Од 1994. је био посланик у Бундестагу, а од 1999. до 2005. и у Европском парламенту, након чега постаје први министар интеграције у Северној Рајни – Вестфалији, а 2017. и премијер те покрајине.
У трци за лидера ЦДУ имао је важну подршку немачког министра здравља Јенса Шпана (40), који ће му, помало парадоксално, можда бити и највећи такмац за наследника Меркелове на позицији канцелара јер је током пандемије постао један од најпопуларнијих политичара Немачке. Насупрот томе, вирус корона је накратко инфицирао Лашетов однос с канцеларком јер је његово заговарање ублажавања мера и закључавања прошлог пролећа разјарило Меркелову. Ипак, Лашет је, чини се, купио опроштај променом става.
Због благонаклоног гледишта спрам миграната, тврдокорнији демохришћани су га прозвали „Армин Турчин”. Ипак, Лашет је и у јеку мигрантске кризе 2015. подржао канцеларкину политику отворених врата према избеглицама. Зато му је штампа доделила нов надимак – „бодигард Меркелове”. Судећи по ономе што се од њега очекује, убудуће ће бити бодигард меркелизма.