"Да" заокружило 52,31 одсто бирача
Грађани Србије су дефинитивно потврдили нови устав који је Народна скупштина Србије усвојила 30. септембра. По прелиминарним резултатима Републичке изборне комисије са 99,98 одсто бирачких места, за устав се изјаснило 52,31 одсто укупног броја гласача у Србији. С обзиром на то да је на референдум, по истим резултатима, изашло 54,19 одсто бирача, значи да је "да" на гласачким листићима заокружило 96,53 одсто оних који су гласали. Број листића са заокруженим "не" је 97.285, односно 1,48 одсто. Неважећих листића је било 0,72 одсто.
Председник РИК-а Михаило Рулић најавио је могућност да, када се сви резултати обраде, проценат грађана опредељених за устав чак и порасте, јер, осим са пет гласачких места у иностранству, јуче пре подне још нису били стигли ни резултати са Космета, где је забележен највећи одзив. Још прексиноћ је саопштено да је у овој покрајини, по прелиминарним подацима, гласало 82,1 одсто бирача, а очекује се и веома висок проценат оних који су гласали за устав у чијој преамбули пише да је Космет неодвојив део Србије. У Војводини је, пак, одзив, а самим тим и проценат гласова за устав, најнижи – на референдум се одазвало 47,07 одсто а за устав гласало 43,92 одсто бирача. Највећи одзив, по окрузима, забележен је у Јабланичком (65, 11 одсто) и Топличком округу (64, 64), а најнижи у Севернобачком (27,27) и Севернобанатском округу (29,12).
Изузетан одзив забележен је у затворима, где је гласaло 81,14 одсто од 6.575 бирача, а устав је подржало 77,40 одсто грађана.
У иностранству се, по пристиглим резултатима, на референдум одазвало 16,55 одсто, а за устав гласало 16,03, односно 2.573 грађана. Чекају се још резултати из Шведске, Јужноафричке Републике, Алжира, Сирије и део резултата из САД. За сада, највећи је одзив био у Белгији, где се одазвало 52,03, односно 77 од 148 укупно уписаних бирача, а процентуално је био добар и у Пољској где се одазвало 49,17 одсто, иако је то само 59 од 120 укупно уписаних бирача. Земље у којима је најслабија подршка уставу су Словачка – 8,81 одсто уписаних бирача, Аустралија (6,12) и Грчка (4,45 одсто). У Грчкој се велики број грађана обратио РИК-у са приговором да су враћени са гласачких места јер нису уписани у спискове, иако су се пријавили и тврде да су гласали на председничким изборима пре две године. Општинске изборне комисије, РИК и Врховни суд ће о приговорима и жалбама, како је речено на јучерашњој конференцији за новинаре, одлучивати ових дана – до објављивања коначних резултата, вероватно у среду, а најкасније у четвртак до 20 сати.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


