Почели „Борини позоришни дани”
ВРАЊЕ – Министар културе Србије Небојша Брадић отворио је у сали позоришта „Бора Станковић” у Врању 29. фестивал „Борини позоришни дани”.
Борисав „Бора” Станковић (1876-1927) је припадао књижевној школи реализма, а његови романи и новеле су описали живот људи са југа Србије.
„Сасвим је природно да Врање одаје пошту свом великом сину који је глас свог града и свог краја пронео не само кроз нашу земљу већ и свуда где је дело Боре Станковића било преведено и извођено”, рекао је министар Брадић.
„Због тога је логично што се у Врању сваке године догађа празник позоришта посвећен имену и делу Боре Станковића, али не само зато што то дело треба да буде поштовано већ зато што треба да буде и популарисано. Уверени смо и да обавеза свих стваралаца јесте у томе да ово дело преиспитују у времену и да његову вредност афирмишу као веродостојност овог тренутка”, истакао је он.
Министар је оценио да је овај фестивал „добра прилика да се Борино дело сагледа из новог угла”.
„Оно је уграђено у индивидуалне и институционалне напоре културе да буде своја и да чува свој национални идентитет. На нама је да стварамо амбијент у коме ће таленти попут Боре Станковића бити поново могући. Грађани овог краја имају стваралачки потенцијал који је могао да изнедри Бору Станковића, а у будућности ко зна кога”, рекао је Брадић.
Публику у позоришту поздравио је и градоначелник Врања Игор Андонов.
Претходно је у Галерији Народног музеја у Врању изложбу „Мира Ступица - 60 година стваралаштва” отворио управник Југословенског драмског позоришта (ЈДП) Бранко Цвејић.
Као прву предству у такмичарском програму ансамбл ЈДП-а извео је драму Бранислава Нушића „Тако је морало бити” у режији Егона Савина.
До 26. октобра на фестивалу ће учествовати представе „Швабица” (ЈДП), „Поморанџина кора” и „Мушка ствар” (Атеље 212), „Дошљаци” (Народно позориште из Ужица) и „Прљаве руке” (Позориште „Бора Станковић”, Врање).
Према избору публике биће додељене награда за најбољу представу и награда за најбољег глумца/глумицу.
Главни и пратеће програме одабрао је Уметнички савет, чији су чланови Иван Меденица, Ксенија Радуловић и Жељко Хубач.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


