Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Чудна мера реизбора

Вест да судија Окружног суда у Београду Наталија Бобот није реизабрана на функцију коју је досад вршила, у најмању руку ме је изненадила. Ради се о томе да је судија Бобот усвојила мој захтев за рехабилитацију од политичких прогона које сам у комунизму имао. У знању ми је да је донела још пресуду о рехабилитацији Драгољуба Јовановића, политичара који је ушао, наивно верујући у комунистичку правду, у прву послератну владу, да би већ после првог супротстављања комунистичкој диктатури добио дугогодишњу робију. Пошто су Бошко Ристић, председник скупштинског Одбора за правосуђе, и Снежана Маловић, министарка правде у влади Републике Србије, у потпуности и без резерве подржали ову одлуку Високог савета судства, тврдећи да су реизабране само добре судије, онда логички произлази да је госпођа Наталија Бобот била лош судија. Разуме се да ја не могу да имам увид у рад судија и не могу да знам какав је судија била госпођа Бобот, да ли је извршавала радне обавезе и слично, али у овом случају ми се намеће питање да ли је госпођа Бобот страдала зато што је рехабилитовала једног савесног политичара и једног неподобног писца?

У интервјуу са добро припремљеном новинарком и зналцем Љубицом Гојгић, госпођа министар није могла да одговори ни на једно питање. А новинарка је питала како то да су реизабране судије које су учествовале у Милошевићевим изборним крађама, судије који су судиле медијима по Шешељевом дискриминаторском закону; који су то били критеријуми да се одреди који је судија подобан а који неподобан, на основу чега се тврди да ће новоизабране судије које досад никад нису радиле у судству бити способније од судија које су двадесет и више година судиле? Госпођа министар је једино рекла да су они савесно разматрали сваки појединачни случај, чиме је у ствари посредно признала да је Високи савет судства оцењивао морално-политичку подобност кандидата за рад у реформисаним судовима.

Нека ми буде допуштено да Протестујем (Оптужујем, Не пристајем...) против оваквог државног (партијског) рада, који није ништа друго до реплика комунистичког оцењивања људи по морално-политичкој подобности. То што ће владајућа већина у Скупштини Србије да потврди одлуку Високог савета судства не мења ствар. Ако се госпођа министар сећа, па скупштина је удаљила из наставе осморо професора који су били опозиција титоистичком режиму и са којима почиње сумња у комунизам. Можда је једина разлика у томе што оно што је била драма у комунизму прераста у фарсу у демократији! (Високи савет судства је чак апострофирао једног мртвог судију! Па то је Гогољ, то су Мртве душе! А председница савета и председница Врховног суда, Ната Месаровић, која је направила каријеру после једног политичког процеса, реизабрала је свог сина! Па то је Нушић, Др!)

Као писац који је због књижевности доживео погром и кога је судија Наталија Бобот рехабилитовала, узимам себи право да протестујем што је ова жена на тај начин дисквалификована. Тражим од тумача ове одлуке да јавно изнесу свој став о Закону о рехабилитацији по којем ме је госпођа Бобот рехабилитовала. Ако су против тог закона нека ударе по њему, нека траже његово поништење, а не да ударају на судију који га је применио. Шаљу ли тиме поруку судијама које ће они поставити да се ману људских права и да гледају да угоде својим послодавцима?

Такође узимам себи право (нажалост, опет морам да кажем као писац!) да госпођи министру Снежани Маловић поставим питање – зашто се не спроводе закони из сета људских права: Закон о изједначавању права учесника Народноослободилачког рата, Закон о лустрацији, Закон о рехабилитацији; зашто не убрза доношење Закона о реституцији (повратку имовине коју су комунисти опљачкали људима), зашто се не заложи за Закон о отварању досјеа Удбе, зашто не тражи хитан поступак за имплементацију рехабилитованих жртава? Или мисли да су Слободан Јовановић, Драгољуб Јовановић, Драгиша Цветковић... Драгослав Михаиловић, Иван Ивановић... и толики други знани и незнани, жртве комунистичке идеологије, неправедно рехабилитовани? Ломљење штапа на госпођи Наталији Бобот свакако вуче у том правцу.

Тражим правду за разрешеног судију Окружног суда у Београду Наталију Бобот.

књижевник

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.