Скијање на балканским Алпима
Још од Пампорова, једног од првих бугарских скијашких центара видело се да зимски туризам код наших комшија има перспективу. Популарност ски центара условили су низ планина и скијалишта преко 2000 метара а један од најразвијенијих је Банско. Ако сте раније боравили у Банском, данас га не бисте препознали. Мало и живописно планинско место на 925 метра надморске висине, 170 километара од Софије, просторно се увећало више пута. Било је годинама омиљен ски центар домаћих скијаша који су тек недавно открили и инострани смучари. Представља савршену комбинацију недирнуте природе планине Пирин и атмосфере древних бугарских градића. Услови за скијање су одлични јер је планина Пирин алпског типа, са којих се спуштају све врсте стаза, од оних за почетнике до најтежих за најискусније.
Кирил Таков, директор познатог хотела „Нарцис” каже да га помало плаши нагли развој Банског.
– Туриста ни данас нема довољно за све хотеле а како ће бити убудуће када се заврше они у изградњи, не могу ни да замислим– каже Таков и додаје да се узда у промоцију и развој летњег туризма. Носиоци грађевинског бума и даљег ширења (инвеститори из Бугарске и Русије) заустављени су усвајањем просторног плана иако су староседеоци профитирали продајом плацева и имања а ЕУ стопирала градњу нових скијалишта због очувања животне средине.
(/slika2)Најбројнији туристи–скијаши стижу у Банско из Грчке, Русије, Велике Британије, Молдавије, Македоније и Србије док је домаћих гостију свега око 20 одсто, највише викендом. Главна скијашка сезона је од Нове године до краја фебруара. Скијашки терени су високо изнад Банског (највиши врх је на 2.746 метара а седежнице и ски лифтови вас возе до 2.560 метара). Уз плаве, црвене и три црне највештији скијају на стази „Томба”. До почетка гондоле вас возе хотелски мини аутобуси на сваких 20 минута. Крај почетне станице гондола смештени су сервиси за рентирање опреме, поправку, оштрење или воскирање скија. Машинско воскирање скија на пример кошта пет лева или око 2.5 евра. Банско се налази у оквиру националног парка Пирин а тако се зове и главна улица која води до самог центра некадашњег Банског, централног трга и цркве. Ту се налазе бројне продавнице скијашке опреме, сувенирнице, кафићи и ресторани (на Бугарском – механе). Већина механа је у етно стилу са отвореним огњиштем или камином и нуде велики избор јела са роштиља изванредне салате од свежег поврћа, овчији сир и банске специјалитете. Од специјалитета на посебном гласу је „џолан” (свињска или телећа коленица са поврћем), „чомлек” (споро крчкано јунеће месо са кромпиром, печуркама, паприком и шаргарепом), Катино мезе (пилетина са поврћем). Цене главног јела крећу се од 15 – 25 лева (1 евро – 1,9 лева). Цене у самопослугама врло су сличне београдским са понудом прехрамбене робе, хемије и козметике из земаља европске уније.
Сви хотели су нови са три и четири звездице, а спа центар, сауна, џакузи и базен доступни су без накнаде. Турско купатило и еротска масажа се наравно екстра наплаћују. Углавном, уз боље одржавање стаза и још једну гондолу јер се чека и по 30 минута на полазак ка врховима, Банско има солидну скијашку будућност. У овај зимски центар воде, веома повољно, агенције: Кон Тики, Филип тревл, Аргус, Џоли, Топ турс, Хари Ем, Одеон Ворлд тревл , Ексклузив турс, Тревел хаус и друге.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


