Жлезде и епилација
Желела бих да се ослободим длачица испод пазуха, на препонама и грудима. Плашим се да би епилација ласером могла штетно да утиче на жлезде. Да ли је ове регије безбедно третирати?
Вања, Нови Сад
Нема разлога за бригу. Ове регије се безбедно третирају око 15 година у свету и пуних шест година у нашој земљи.
Ласерски зрак се при проласку кроз кожу претвара у топлоту и искључиво топлотним ефектом уништава корен длаке (селективна фототермолиза).
Поред тога, постоји велика селективност у циљању структура коже. С обзиром на то да је циљ за ласер пигмент меланин, ласерски зрак се фокусира само у длаци. Околне структуре коже се само благо загревају што свакако не може довести до промена на жлездама. Такође, ласерски зрак продире свега неколико милиметара у кожу, тако да је његово дејство локално и високо селективно. Ово значи да жлезде које се налазе у дубљим структурама уопште не подлежу дејству ласерског зрака. Лојне жлезде које се налазе у непосредној близини длаке и празне се кроз исти канал кроз који пролази длака такође остају неоштећене. Оно што се деси је да нестане длака, а канал кроз који се празни жлезда остаје потпуно проходан тако да нема утицаја на рад жлезда.
Такође су рађена опсежна хистолошка испитивања коже која су показала да нема штетног утицаја ласера на било који део коже.
У поређењу са "чупањем" длаке (пинцета, восак) много је безбедније урадити епилацију ласером, јер се на тај начин избегава механичка тракција, а такође не постоји могућност стварања упалних процеса који могу имати штетно дејство.
ВАША ПИТАЊА МОЖЕТЕ ПОСТАВИТИ др Марти Терзић, специјалисти дерматовенерологу, на телефон 011 322 33 76 или на и-мејл: [email protected]Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


