Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У режији баке Неџибе

У режији баке Неџибе

И пре него што су се упознали, сада двадесетпетогодишњи Сеад и четири године млађа Мирјана гледали су церемонију колективног венчања. Свидео им се тада „шпалир у белом”, гламурозност церемоније… На Дан победе, свечаном заклетвом испред Старог двора, постаће брачни пар Камбери. А венчање ће, из наручја баке Неџибе, гледати мајушни Дарио који ће тада напунити месец и по дана.

Уз Сеада и Мирјану, тог дана судбоносно „да” рећи ће и Сеадова старија сестра Селма која са невенчаним супругом Шефиком Џемаиловићем већ има петоро деце – четири девојчице – Ату, Алму, Леонтину и Енису и сина Леонарда.

Наравно, све је испланирала и „средила” њихова мајка, четрдесеттрогодишња Неџиба, којој је, изгледа, дозлогрдило да јој ћерка живи у ванбрачној заједници.

– Замисли, има петоро деце а живи невенчано. Најстарија јој ћерка има 13 година, најмлађа две. Нека се удаје! – каже отресита Неџиба, која је, признаје, потегла везе да би сина и ћерку „сместила” на списак младенаца.

Зар је толико важно да ли живи у брачној или ванбрачној заједници, питамо Неџибу.

– Па, и није. Ја сам се венчала а пре двадесет година и развела. Папир не значи ништа. Али, ипак… Нека се венча – одлучна је бака док у наручју држи шест дана старог Дарија.(/slika2)

Сеад прича да су се Мирјана и он забављали пет месеци а потом почели и да живе заједно. Мирјана је остала у другом стању и прекинула студије на Пољопривредном факултету.

– Надам се да ћу се вратити на факултет. Страшно бих то волела – признаје будућа младенка.

Сеад, који је некада радио преко Омладинске задруге баш у нашој кући, на виљушкару, сада тај исти посао обавља у фирми „Авала Ада”. Каже да ће помоћи Мирјани да настави студије макар морао да подигне кредит.

А ако буду те среће па извуку наградно брачно путовање, воде и Дарија са собом. Бака Неџиба се нуди да га она причува али млади родитељи не желе ни да чују да оставе тек рођеног сина и категорично кажу: „Иде са нама!”

Срећни су што ће на поклон добити колица за Дарија јер пара и немају баш превише.

Мирјана, која је из болнице изашла дан пре него што смо посетили будуће младенце, каже да није још стигла да иде на пробу бесплатних венчаница, али, отићи ће.

– Ваљда ће ми нека одговарати – каже уз смешак.

Главна тема у кући Камбери, разумљиво, није венчање заказано за 9. мај. Прича се непрекидно о Дарију. Највећи им је проблем како да га купају. Још увек су несигурни. Не само млади родитељи, већ и бака.

– Моја ћерка, која има 27 година и петоро деце, у томе је прави професионалац. Повија их ко војнике! – каже Неџиба не скривајући задовољство што има шесторо здравих унука и децу коју је успела да наговори да се, ипак, венчају. И што ће на венчање доћи бројна родбина и пријатељи након чега ће они, приватно, направити и свечани ручак.

--------------------------------------------------------------

Сеад је Ром, а ми смо Срби

Мирјанини родитељи нису били баш најсрећнији што им је ћерка прекинула студије и отишла да живи са Сеадом.

– Али, мама и тата су сада све прихватили. Помирили смо се месец дана пре Дариовог рођења. Знате, ми смо Срби, а Сеад је Ром – прича Мирјана.

Бака Неџиба каже да то нема никакве везе:

– Мој деда је имао две жене. Једну Ромкињу, другу Српкињу. И супер су се слагале. Када је бака Ромкиња умрла, друга бака, Зорка, плакала је за њом.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.