Мирко Сандић – човек из Куће славних
Мирка сам упознао једног августовског дана 1958. године у Мостару на јуниорском шампионату Југославије у пливању. Од тада и почиње наше дружење које мојим доласком у Београд и Партизан прераста у нераскидиво пријатељство.
Вршњаци у животу, парњаци у школи још тада размишљали смо о будућности и како би било лепо да будемо чланови југословенског олимпијског тима у Риму 1960. године, Мирко као ватерполиста, ја као пливач. Та сањарења била су нам покретачка снага да остваримо свој циљ и још више учврстимо своје пријатељство. Већ тада формирао сам слику о Мирку као спортисти и човеку, а затим и као спортском раднику, коју свих ових 48 година нисам морао да мењам или коригујем. Она је само постајала лепша, садржајнија и потпунија.
Мирко је као човек био изузетан позитивац, људина отвореног срца за чланове своје породице, пре свега за кћерке Барбару, Мају и Наталију и унуку Наталију чијим је рођењем одистински постао деда и оправдао надимак који је као капитен и најискуснији играч Партизана носио последњих године своје успешне каријере.
Пленио је својом појавом и добротом, имао је разумевања и стрпљења не само за своје најближе, већ и за сасвим непознате људе што је потврђивало његову изузетност. Заиста ретко, умео је да се наљути и плане реагујући на неправду - тада било је упутно уклонити се за тренутак – као Напуљу у Купу Шампиона када је је на тешку судијску крађу и увреде са трибина изашао из базена, зграбио прву жардињеру и... Трибина се "спонтано" испразнила...
Мирко је био вансеријски ватерполиста – један од најбољих које је свет имао, има и имаће. Био је страх и трепет за голмане и енигма за противничке играче – у сваком тренутку спреман да изведе неку чаролију са лоптом и постигне погодак и са највећих даљина.
Обележио је ватерполо доба у којем је играо, и златним словима исписивао историју нашег и светског ватерпола што му је узвраћено највишим признањима – од места у Кући славних светског ватерпола до Трофеја Међународног олимпијског комитета, додељеног поводом стогодишњице олимпијског покрета којем је припадао свим срцем, учешћем на Играма у Риму, Токију, Мексику и Минхену, сребрном медаљом из Токија и златном из Мексика, а затим и доприносом који је дао као члан Председништва Југословенског олимпијског комитета, али и председник Скупштине Ватерполо савеза Југославије, члан Комитета за ватерполо ЛЕН...
Нажалост, на месту председника Скупштине Ватерполо савеза Србије, на које је недавно изабран, неће моћи да пружи оно што смо од њега очекивало. Волео је путовања али још више повратке у Београд где су га чекали породица, пријатељи и спортски другари у "Талији" у Невесињској. Сада је отишао на пут са кога се неће вратити. У срцима нас, његових пријатеља, за које је имао места у свом великом срцу, заувек ће остати празнина...Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


