Зарада на тинејџерском лицу
Они који одлуче да се против тинејџерских акни и бубуљица боре препаратима из реклама које свакодневно гледамо на телевизији и у огласима у штампи, ваљало би добро да промисле пре него што наруче те производе и потроше новац.
Рекламе обећавају брзо решење једне од највећих ноћних мора свих адолесцената, тврди се да после употребе крема, лосиона и тоника са „чудесним” дејством лице постаје чисто, а акне, како кажу, бивају као гумицом избрисане.
Ипак, није баш тако. Често прескупи препарати, који коштају и по неколико хиљада динара, неретко немају никакво дејство.
Читаоци који су се јављали кажу и да су њиховој деци сладуњави и лепљиви лосиони само погоршали ситуацију и додатно „упалили” лице.
Мука адолесцената и страх да ће због акни бити непривлачни и другачији од других одлична су прилика за мешетарење, лаку и брзу зараду, а препарати којима се јамчи магично дејство нажалост су део понуде и многих апотека.
Ситуацију додатно погоршава и то што се такви производи најчешће воде као козметичка средства, а не као лекови, те нема никакве одговорности продавца нити произвођача уколико изостане нежељени ефекат. И док правилник о козметичким производима већ годинама, кажу у удружењу Фармацеутско језгро, стоји у нечијој фиоци и не усваја се, поставља се питање у чему је разлика ако се препарат против акни води као козметичко средство, а не као лек.
У Фармацеутском језгру имају објашњење.
– Када се неки производ води као лек, то значи да је прошао клиничка испитивања и да су познате све супстанце које садржи. Осим тога, то подразумева и да је такав медикамент дао резултате у примени и да делује, а познати су и негативни ефекти које лек може да има. А уколико се препарат региструје као козметички производ нико вам не гарантује ни излечење, нити безбедност при коришћењу – објашњава Вукосава Стевановић из Фармацеутског језгра.
Ипак, ситуација није свуда таква. У овом струковном удружењу кажу да козметика у свету пролази одређену врсту регистрације.
– Код нас ништа од козметичких производа, па ни средства против акни, не пролази никакву контролу, осим хигијенске исправности. Стога је њихово дејство под знаком питања, јер ни то нико не проверава. Ниједан козметички производ не лечи, и то је основна заблуда коју шире рекламе. Акне лечи лек који је прошао регистрацију, који се употребљава одређено време и чији су негативни ефекти у потпуности познати – кажу у Фармацеутском језгру.
О томе да ли је нешто лек или није одлучује Агенција за лекове и медицинска средства. Одлука о томе доноси се на основу неколико показатеља.
– Да ли је препарат лек или није одлучује се увидом у његов састав и сву потребну документацију. На основу супстанци које има и њиховог количинског садржаја утврђује се да ли тај препарат поседује особине које су по закону препознате као лековите. Уколико је неки препарат категорисан као лек, он мора да прође и поступак регистрације у Агенцији и да добије дозволу за стављање лека у промет којом се гарантују ефикасност, безбедност и квалитет лека – објаснио је Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства.
Он додаје да контролу таквих препарата, односно оних који су категорисани као лекови и прошли регистрацију у Агенцији, обавља инспекција Министарства здравља, док за козметичке препарате Агенција за лекове није надлежна, па такве производе и не контролише.
Осим на рекламама, многи производи за које продавци тврде да решавају ове проблеме са кожом лица нуде се и на кућним промоцијама или у изнајмљеним просторима, најчешће по ресторанима.
– Такву, такозвану мултилевел, продају тек нико не контролише и ко зна шта се грађанима ту нуди. Не знамо чега има у таквим производима, а битно је нагласити да је, на пример, у Француској, баш због тога, „мултилевел” продаја козметичких производа строго забрањена – истичу у Фармацеутском језгру.
Због тога, али и да не би били жртве маркетиншке обмане, наши саговорници саветују свима који имају проблема са акнама, као и родитељима тинејџера, да се увек пре обрате дерматологу него козметичару.
– То је веома битно јер, на пример, има медикамената којима се лече акне, а који су толико јаки да због свог састава не смеју да их узимају жене које су у другом стању. Људи су о таквим стварима потпуно неинформисани – каже Вукосава Стевановић.
Сличне савете упућују и дерматолози.
– Најбитније је отићи код лекара како би он утврдио тачан узрок настајања акни, јер они могу бити бројни. На основу тога дерматолог ће одредити терапију, јер један лек неће деловати исто код свих. Зато не би ваљало никакве препарате куповати на своју руку – саветује Горана Исаиловић, дерматолог и професор на Високој здравственој школи струковних студија у Земуну.
Стефан Деспотовић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


