Тадић: Силајџић је увек добродошао
БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да не зна када ће председавајући Председништва БиХ Харис Силајџић доћи у Србију, али да је увек добродошао као и сваки други регионални лидер.
Тадић је, одговарајући на питање новинара у паузи 14. Конгреса Савеза самосталних синдиката Србије везана за недолазак Силајџића у Београд и поједине наводе да то није учинио јер му није омогућена посета осуђеном за ратне злочине Илији Јуришићу, рекао да верује да ће Силајџић у најскорије време доћги у Србију и да тај случај не треба политизовати.
Председник Србије је нагласио да има "генерално негативан однос према свима који су осуђени за ратне злочине".
"Сматрам да пракса која се претходних година дешавала, такозваног патриотског и популистичког понашања" где су се дочекивали оптужени или ослобођени они који су учествовали у ратним злочинима "потпуно непродуктивна и уопште не доприноси помирењу и политици разумевања на западном Балкану" рекао је Тадић.
Он је додао да при том брани право сваког оптуженог или осуђеног да брани своју невиност јер и они имају своја законом регулисана права.
"Али сматрам веома лошом праксом да наше патриотизме показујеми тиме што ћемо се сусретати и давати подршку оптуженима и осуђенима за ратне злочине" казао је Тадић.
Председник Србије је поручио да су судови једини меродавни и једини који треба да кажу да је неко крив или није и да се у њихов рад не сме мешати.
На питање да се помиње као лидер у региону који ће посредовати у спору Словеније и Хрватске, Тадић је казао да не жели да подиже унедоглед улогу и Србије у региону и своју лично, али да све време остаје доступан свима онима којима је евентуално потребно да помогне у процесу разумевања.
Председник Србије је оценио да се само на тај начин може допринети регионалном размевању и додао да је понекад потребно охрабрити дијалог страна које имају супротне ставове и да је увек спреман да олакша процес доношења решења кроз дијалог.
"Али нигде се не натурам и немам намеру да се мешам где нисам позван", рекао је Тадић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


