Још лепши „ајфон”
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 8. јуна – Стив Џобс, већ легендарни шеф корпорације Епл, поново је подигао лествицу коју конкурентски произвођачи мобилних телефона неће успети да ускоро прескоче. На јучерашњој промоцији четврте генерације популарног „ајфона“ показао је да се увек може и боље и лепше.
Нови апарат је дизајнерски некако прецизнији, и напред и позади су површине од специјалног стакла за које се тврди да је специјално обрађено, отпорно на огреботине и чак 30 пута тврђе од пластике. Све то је у челичном раму који истовремено служи и као антена. Нови „ајфон“ има дебљину од само 9,3 милиметра и по томе је за око четвртину тањи од претходног модела.
Што се тиче нових могућности, апарат и даље може да се користи и за телефонирање, мада ће му то, по свему судећи, бити споредна примена, јер је пре свега свестрани џепни компјутер. Главна новотарија је камера и са предње стране којом могу да се обављају и видео позиви, засад само између ових апарата.
Она која је позади сада може да прави фотографије од пет мегапиксела, али и снима видео записе у почетној HD резолуцији од 720p, што је први пут примењено на камери мобилног телефона. Снимљени материјал ће посебним програмом моћи истовремено и да се монтира.
Велики помак је и нови екран, са четити пута више пиксела од досадашњих. Број пиксела екрана је мера оштрине слике, и по томе је нови „ајфон“ засад без премца: његова резолуција је 640 пута 960 компјутерских тачака које су тако ситне да их је тешко уочити и под лупом.
Нови оперативни систем, OS 4, са око стотину нових функција, први пут омогућава „мултитаскинг“, истовремено извршавање више програма, па ће тако моћи да се слуша музика док се претражује Интернет, или чита нека књига из на нови начин организоване „ај“ библиотеке.
Побољшана је батерија која сада омогућава седам сати разговора и шест сати крстарења по Интернету.
Епл, који је недавно претекао Мајкрософт као тржишно највреднија технолошка компанија света, овим ће свакако учврстити свој положај лидера у овој категорији, где у Америци заузима 28 одсто тржишта, односно 15,8 на глобалној скали. Очекује се да ће ове године укупно продати око 36 милиона „ајфона“.
Његова продаја у Америци почиње 24. јуна, по цени од 199 или 299 долара, зависно од тога да ли је опремљен са 16 или са 32 гигабајта меморије, и уз двогодишњи уговор са мобилним оператером АТТ.
Нови оперативни систем ће власницима претходне генерације овог апарата, 3G и 3Gs, бити доступан од 21. јуна.
М. Мишић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


