О подели КиМ одлучују Приштина и Београд
БРИСЕЛ – Шеф Међународне цивилне канцеларије и изасланик Европске уније на Косову Питер Фејт изјавио је у Бриселу да има размишљања и о подели Косова, али да за то постоји "веома слаба подршка у Приштини".
Фејт је рекао да је амбасадорима у Политичко-безбедносном комитету Европске уније у Бриселу данас рекао да је то спомињао и патријарх Српске православне цркве.
Европска унија је спремна, предочио је он, да одигра водећу улогу одмах пошто Међународни суд правде саопшти своје саветодавно мишљење, "тако да имамо праве поруке и градимо основу за будуће конструктивно ангажовање".
"А кад је реч о северу Косова, мислим да постоји веома слаба подршка за поделу у Приштини. А кад кажем веома слаба, онда није на мени да кажем каква расправа и решења могу бити нађена у директном разговору Приштине и Београда", подвукао је изасланик ЕУ за Косово.
Он је навео да је амбасадорима у Политичко-безбедносном комитету Европске уније рекао да "има помињања поделе и да је о томе говорио и патријарх Српске православне цркве".
Фејт, који је заједно с шефом Еулекса Ивом де Кермабоном известио Политичко-безбедносни комитет ЕУ о развоју на Косову, истакао је да очекује да ће многа нова признавања независности Косова уследити пошто Међународни суд правде у Хагу о томе буде дао "саветодавно мишљење".
Он је, међутим, навео и да се све чланице Европске уније слажу да после "мишљења" тог суда у Хагу треба подстаћи "конструктивна сарадња Приштине и Београда без предрасуда кад је реч о статусу".
Наглашавајући да говори у име земаља које су признале у Приштини проглашену независност, Фејт је рекао да јесте важно сачекати одлуку суда у Хагу, али да ће то бити "мешовито мишљење" које ће "унеколико дати задовољење Београду и одређену подршку Косову, што ће отворити врата новим признавањима независности".
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


