Туча кошаркаша Партизана и Хемофарма
Већ виђена општа туча кошаркаша Партизана и Хемофарма, који су групно ратовали песницама и децембра 2005. године у сусрету Јадранске лиге у „Пиониру”, поновила се синоћ у другој утакмици финала плеј-офа у вршачком „Миленијуму”. У ерупцији насиља која се догодила минут и 14 секунди пре краја, „у стилу” хулигана који су обично на трибинама, обрачунавали су се практично комплетни тимови, и у том великом паду главних протагониста нашег лигашког такмичења, пала је и крв.
После више десетина минута прекида, током којег је било немира и у гледалишту и посла за полицију, судије су искључиле по деветорицу из оба састава, па је меч крају приведен игром „три против три”. Била је то права симболика: уличарско понашање, па надметање у оном што се популарно зове „улична кошарка”...
При предности гостију од 80:78, заиграли су Марковић, Крстовић и Хил против Мекејлеба, Робертса и Веселог, оног из чијих уста је крварило. Након те 74 секунде, утакмица је завршена с 86:81(21:22,15:17,29:18,21:24) у корист шампиона, који је вођство од 2:0 у серији и прославио...
Све је почело у ситуацији која се одвијала под кошем Хемофарма, у тренутку када је његову серију 16:2 „тројком” прекинуо Робертс. Центар Вршчана Катић је лактом „закачио” Марића, али то не може ни да се пореди са реакцијом Партизановог колоса која би неком могла да нанесе и тешку телесну повреду. Најбољи центар Евролиге распалио је, с леђа, песницом по Катићу, и када се овај подигао с паркета њих двојица (досуђена им била обострана лична грешка) су ушли „у клинч”. Као да су све то једва дочекали, „у помоћ” су похитали многи, међу којима и млади играчи Хемофармове „клупе” Обреновић (његов ударац је Веселом избио два зуба) и Анђушић, с Партизанове стране чак и они који нису били у екипи попут „цивила” Лешића који је ове сезоне једва и осетио игру.
Било је у тим срамним тренуцима и оних који су покушавали да буду миротворци, неки имајући несрећу да држе саиграча који при том добија ударац, као и оних који су „растављали” држећи противника док прима још један „погодак”. У низу оних који су се показали недостојним, нашао се и један за којег би многи до синоћ „дали руку” да се никада не би понео онако како се понео – најтрофејнији капитен Партизанове историје Петар Божић. За тучу је био много расположенији него пре тога у „тројкама”, које је други пут за два дана шутирао „нула од шест”.
Како би тек изгледало одмеравање снага Партизана и Хемофарма да ова титула одлучује о месту у Евролиги?
Друга утакмица ће можда имати наставак у кошаркашким и другим институцијама, а борба за трофеј шампиона наставља се сутра у „Пиониру” (18 ч, РТС). Ваљда ће тада моћи да се прича о кошарци...
----------------------------------------------
Хемофарм – Партизан 81:86 (0:2)
Дворана: „Миленијум”. Гледалаца:2.000. Судије:Белошевић(Београд), Војиновић (Нови Сад), Нешковић(Краљево).
Хемофарм: Анђушић, Хил 8(две „тројке”), Марковић 18(2), Обреновић, Крстовић 13(2), Шутало 4, Мачван 7, Катић 15, Борисов 4, Марјановић 4, Петровић, Јагодник 8(2).
Партизан: Робертс 11(3), Синовец, Мекејлеб 23(1), Кецман 7(2), Милошевић, Рашић 11(3), Митровић, Божић 4, Марић 18, Весели 11(1), Ђекић, Вранеш 1.
----------------------------------------------
Вујошевић и Лукајић позвали на смиривање тензија
Тренери Партизана и Хемофарма Душко Вујошевић и Жељко Лукајић изразили су жаљење због туче која је обележила завршницу друге утакмице финала плеј-офа у Вршцу и позвали да се смире страсти пред следећи дуел који се игра у петак у Београду. „Жао ми је што се ово десило и сигурно је да се у Београду то неће поновити. Ипак, морају да се имају одређене границе. Коректан човек не сме да удара али он мора да се брани. Нажалост, ова слика ће обићи све спортске канале, а тиме не смемо да се хвалимо већ да се запитамо где смо криви и зашто је до тога дошло”, рекао је Вујошевић на конференцији за новинаре после утакмице.
Вујошевић је позвао публику да се у трећој утакмици у хали Пионир понаша „племенито” и навија „коректно и витешки”. Он је додао и да су кошаркаши Партизана добрим резултатима претходних година додатно мотивисали противинике. „Постали смо врх планине коју сви желе да освоје и то је легитимно и ја бих се тако понашао да сам на другој страни”, казао је Вујошевић и признао да су „сви играчи при крају живаца, јер је крај сезоне”.
Тренер Хемофарма Жељко Лукајић је догађаје у завршници утакмице назвао срамним. „Немам шта да кажем. Ово што се дешавало је срамно. Поново ће ови немили снимци испунити Јутјуб. Сада ће се нагађати ко је крив, ко је први почео... Ако ћемо реално, сви смо криви. Ово више не сме да се дешава. Мислим да паметни људи после оваквих ствари седну, добро размисле и почну да раде на томе да се ово не понови”, изјавио је Лукајић.
Један од деветорице искључених играча Хемофарма Милан Мачван извинио се свима који су гледали утакмицу. „Сви који смо били на терену, почев од играча, управе и судија, створили смо овакву тензију, које је проузроковала ову катастрофу. Извињавам се у име целе екипе и људи који су са нама радили целе године, због овог лошег примера који смо дали свима који су гледали утакмицу. Ово није смело да се деси, јер на трибинама има мале деце, једном речју, ово је ужас”, рекао је Мачван.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


