Четвртак, 09.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Екрем и Дејан вишеструки шампиони Гуче

Екрем и Дејан вишеструки шампиони Гуче
Мамутовић и Петровић свирају победничке арије (Фото Г. Оташевић)

Гуча – Такмичење 16 најбољих трубачких оркестара Србије на 50. Сабору у Гучи завршено је победом светских првака, само у замењеним улогама. Стручни жири прогласио је Екрема Мамутовића (28) из Врања за прву трубу, а састав Дејана Петровића (25) из Дубоког за најбољи оркестар јубиларне приредбе.

Велики супарници опет су загрљени свирали победничке арије на препуном саборишту, као и два јутра раније на првенству света, кад је Дејан био прва труба а Екрем шеф најбољег оркестра.

Тако су двојица младих трубача поделила славу и са позорнице одшетали у гучку ноћ, под неку од шатри, да би прославили шампионска звања.

– Сваког дана вежбам по два сата и сад се то враћа кроз награде. Могу да замислим какав ће дочек да буде у Врању – казао је Мамутовић и истог часа добио прву честитку, телефоном, од троипогодишњег сина Добривоја.

Екрем има још једног јуношу, Кристијана од годину и по, и већ им је купио мале трубе, показавши пут којим се иде. Завршио је нижу музичку школу и зна да чита ноте али свира без њих, на слух. Једноставно због тога што се остали чланови оркестра не разумеју у нотне свеске. Гуча је и постала велика због тога што открива овакве мајсторе. Најбољи трубачки оркестар на свету, у коме сви чланови живе од свирке не зна музичко писмо и – нема премца. Али, има порекло и славно име, пошто је Екрем свом саставу дао назив „Бакија Бакић”.

Други слављеник Дејан Петровић био је тих, скроман и уздржан:

– Вечерас нисам очекивао ниједну награду и још не верујем да се ово дешава баш мени. Читавог живота вежбао сам да бих добио оваква признања, а сад ми се чини да је некако баш много – рекао је Дејан Петровић и похитао ка трогодишњој ћеркици Јовани коју сан беше преварио, јер је већ истицао први сат недеље.

По оценама стручног жирија, друга труба овог Сабора је Елвис Ајдиновић из Сурдулице, а трећа Дејан Лазаревић из Пожеге. Награда за најизворније музицирање припала је Драгану Игњићу из Ужица, док је прва труба публике, благодарећи СМС гласовима, припала опет Дејану Петровићу.

– На шест вечерњих концерата, од понедељка до суботе, на саборишту је било укупно 175.000 љубитеља ове музике. „Балканику” је гледало и слушало 10.000, Бобана Марковића и Шантела 15.000, Горана Бреговића 30.000, такмичење за првенство света 35.000, поноћни концерт 40.000 и надметање за прву трубу Сабора 45.000 наших гостију. То је посета којом се поносимо – истакао је за „Политику” Адам Тадић, директор Центра за културу у Гучи, који је припремио врхунски програм за јубиларни Сабор.

Редовним посетиоцима ове приредбе, који музичаре познају у прсте, у нарочитом памћењу остала су двојица дебитаната у Гучи, Шантел (Стефан Хантел, 42) из Немачке и Мерлин Шеперд (47) из Енглеске.

Педесети Сабор трубача завршен је јуче колом које се од постанка приредбе исто назива: „До виђења, до идућег Сабора”.

Г. Оташевић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.