Париз: Не може и Косово и Европа
Високи званичници Министарства спољних послова Француске захтевали су у фебруару ове године од америчких и европских колега да обесхрабре Србију од намере да поднесе предлог нове резолуције УН о Косову, као и да јој се стави до знања да не може и да постигне победу поводом Косова и уђе у ЕУ, сазнаје се у депеши Стејт департмента јуче објављеној на сајту „Викиликс”.
Политички саветник у амбасади САД у Паризу Ендру Јанг у депеши написаној 22. фебруара 2010. године наводи детаље из одвојених разговора помоћника америчког секретара одбране задуженог за међународну безбедност Александра Вершбоуа и заменика помоћника америчког државног секретара Спенсера Бојера, које су они водили са Роландом Галарагом, шефом Одељења за Европу у Министарству спољних послова Француске.
„Галараг је тражио од америчке владе да заједнички раде са ЕУ на томе да обесхрабре Србе да предложе нову резолуцију УН о Косову”, наводећи да шеф српске дипломатије Вук Јеремић „изгледа верује да Србија може да постигне победу у погледу Косова и истовремено уђе у ЕУ”, пише у депеши коју је написао Јанг.
Осим тога, Галараг је рекао да морају да им (Србима) „ставе до знања да то није истина”.
Галараг је том приликом, како пише у америчкој депеши, рекао америчким колегама да су „Срби бесни на Французе” због демарша који је Влада Француске упутила Београду почетком фебруара а који се тицао српских планова у вези са могућом новом резолуцијом УН о Косову.
„Послали смо им веома снажну поруку”, навео је Галараг, док амерички дипломата у депеши оцењује да су Срби протумачили тај демарш као „велику промену у ставу”.
Јанг у депеши Вашингтону објашњава да је ЕУ до тада заступала став да питање Косова и уласка Србије у ЕУ нису формално у вези, али преноси и објашњење француског дипломате.
„Није било формалне условљености”, рекао је Галараг, додавши да „Срби сада разумеју да би, ако желе да постану чланица ЕУ, морали да коначно признају Косово”, пише у депеши.
„Рекли смо им да не желимо још један Кипар”, појаснио је француски званичник, алудирајући на чињеницу да је Кипар 2004. ушао у ЕУ као подељено острво, чији северни, турски део није под контролом владе у Никозији.
Међутим, како преноси амерички дипломата, Галараг је предвидео да ће Срби највероватније ипак предложити нову резолуцију УН о Косову, док ће америчке влада и ЕУ бити приморане да се томе супротставе.
Осим тога, Галараг је у разговору са двојицом америчких званичника истакао да ће Срби, пре него што уђу у Унију, морати да реше кључна питања са Косовом која се тичу правосуђа, полиције, царина, саобраћаја, пољопривреде, као и све разлике поводом имена и терминологије. Према његовој оцени, што се тиче сарадње око питања која су у вези са Косовом, за Србију је најбоље кад се то ради у сарадњи са Еулексом.
„На крају крајева, ипак ће Србија морати да призна Косово уколико жели да уђе у ЕУ”, рекао је Галараг, судећи према депеши коју је написао амерички дипломата.
Н. Радичевић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


