Среда, 17.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У ишчекивању опасног вируса

У ишчекивању опасног вируса
Вакцина се пропоручује ризичним групама становништва (Фото: С. Трифуновић)

Грип је акутна и заразна болест дисајних путева изазвана вирусом велике способности мутације вируса инфлуенце. Јавља се сезонски и у епидемијама, подједнако код свих људи, али најподложнији су му деца, старије особе и хронични болесници.
Стручњаци светске здравствене организације очекују нови, мутирани вирус још од краја осамдесетих година прошлог века, али, срећом, он се још није појавио. То само значи да пажња стручњака не сме попустити јер човек нема имунолошку способност, значи довољну одбрану за борбу против новог соја вируса грипа. Обично сваких 15 до 20 година долази тренутак у којем вирус грипа доживљава велику мутацију која га чини изузетно опасним за људе. Нема сумње да смо из дана у дан све ближе том тренутку и да се за њега морамо што боље припремити.

Уз здраву исхрану и здраве животне навике, вакцина која се сваке године у фебруару поново производи како би штитила од три врсте грипа за који се очекује да ће превладати те сезоне, три су оружја која човеку стоје на располагању у борби против вируса грипа. Израду вакцине надзире Светска здравствена организација која предлаже лабораторијама три соја вируса инфлуенце, обично два типа А и један типа Б, као основу за израду вакцине која ће се давати у јесен. Тај избор се темељи на подацима добијеним на 110 контролних тачака широм света. Сој типа А одговоран је за велика избијања болести јер се стално мења стварајући нове сојеве и изазивајући опасне епидемије сваких неколико година. Тип Б узрокује мање епидемије, а тип Ц само благи облик грипа.

Вакцина од умртвљених вируса грипа делотворна је у 65 до 80 одсто случајева. Уз то, вакцинацијом се смањује број хоспитализација па се она препоручује ризичним групама становништва. Нажалост, иако је пожељно вакцинисати се, у 20 до 35 одсто случајева вакцина није делотворна. Вакцина нам користи и кад оболимо од грипа упркос томе што смо је примили. Тада, наиме, смањује опасност од евентуалних компликација.

Вирус грипа налази се у слузокожи и лако се преноси ваздухом, тачније капљицама које путују и неколико метара, а које на пут кроз ваздух шаљемо кијањем, кашљањем, или једноставно дисањем и говором. Вирус грипа преноси се и додиром, а ширење заразе можете да спречите ако водите рачуна о томе да када кашљете или кијате нос и уста прекријете марамицом. Такође, увек оперите руке после кијања и кашљања. Ако имате неке симптоме грипа, будите одговорни и држите се подаље од особа које припадају високоризичним групама.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.