Недеља, 07.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Рат се примиче крају

Гадафијеве снаге контролишу западни и централне делове земље
Рат се примиче крају
Док су Гадафијеве снаге све ближе упоришту побуњеника у Бенгазију, расте број избеглица који спас траже у Египту

Од нашег специјалног извештача

Триполи – У Триполију се цео дан прославља улазак владиних снага у град Мисурату. По трговима и улицама крстаре аутомобили са младићима који машу либијским заставама, урлају и трубе као да је Либија постала светски првак у фудбалу.

Због доласка у Триполи специјалног изасланика генералног секретара УН и због седнице Савета безбедности око „зоне забрањеног летења”, посебно је било бучно пред зградом у којој је канцеларија УН, врло близу амбасаде Србије. Рафали су одјекивали као да је бојно поље у центру Триполија.

Државна телевизија приказује снимке заробљених египатских вехабита, који детаљно причају како су стигли у Либију, ко их је послао и ко их је платио да се боре против режима пуковника Гадафија.

Уласком у град Мисурата влада у Триполију сада апсолутно контролише западни и централни део земље. На том подручју живот се потпуно нормализовао, саобраћај, продавнице, банке, поште и школе раде.

У источном делу Либије град Аџдабија је у рукама Гадафијевих снага, али још није сасвим јасна ситуација са великим терминалом за нафту и гас североисточно од града. Онај ко држи тај терминал држи и кључеве Бенгазија, јер без њега  живот у Бенгазију стаје.

Заправо, то је и део објашњења досадашњих праваца наступања владиних, али и побуњеничких снага. Овде имате нафтне бушотине, нафтоводе, чворове и командно-контролне центре нафтовода, рафинерије, па опет нафтоводе и на крају терминале одакла се нафта претаче у танкере на мору.

Ако је једна карика у том ланцу прекинута, нема извоза нафте. Зато су владине снаге напредовале ка истоку тако како су напредовале, отуда трка ко ће пре до рафинерија и главних инсталација за транспорт нафте до лучких терминала. Ко то има, тај има и паре и оружје. И, наравно, власт. 

Рафинерија североисточно од Аџдабије шаље своју нафту на лучки терминал у Бенгазију. Ако јединице пуковника Гадафија у међувремену заузму ту рафинерију, онда лучки нафтни терминал у Бенгазију може да оде на колективни годишњи одмор.

Последњи извештаји из Бенгазија и око тог града доста су контроверзни. У граду је мирно, наизглед све је нормално, али неке информације, истина још непотврђене, кажу да је питање дана или сата када ће Гадафијеве трупе ући у град. Говори се да су Гадафијеве снаге почеле бомбардовање Бенгазија.

Триполију се сада жури да заврши овај грађански рат и због седнице Савета безбедности УН у Њујорку. Иако „зона забрањеног летења” у војном контексту ситуације сада тешко да може битније да помогне побуњеницима.

Телефонске линије између Бенгазија и осталог дела земље су у прекиду

Овај рат се приближио крају.

Мирослав Лазански

--------------------------------------------------

Гадафију прети оптужба за злочине против човечности

Варшава – Генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен изјавио је јуче да би напади на цивиле у Либији могли бити злочини против човечности и да сматра да није касно за интервенцију у Либији, али да то у великој мери зависи од Уједињених нација. „Апсолутно је нечувено видети да либијски режим систематично напада сопствену цивилну популацију. Та дела могу бити равна злочинима против човечности”, рекао је Расмусен новинарима током посете Пољској.

Расмусен је истакао да време истиче и да УН треба што пре да донесу одлуку, а да је НАТО спреман да штити цивиле „уколико се покаже да је то неопходно и ако буду постојале јасне правне основе и снажна регионална подршка”, пренеле су агенције. „Време брзо истиче, али не мислим да је прекасно. Много ће зависити од одлуке Савета безбедности УН”, рекао је Расмусен. „Уколико Гадафи победи, то ће послати јасан знак да се насиље исплати”, написао је Расмусен на свом профилу на друштвеној мрежи Фејсбук, додавши да би то у хуманитарном и демократском погледу било неприхватљиво.

Расмусен је рекао да НАТО припрема планове за војну интервенцију у Либији уколико то буду тражили Савет безбедности УН и северноафричке државе.

НАТО не жели да интервенише, нагласио је Расмусен, али жели да буде спреман уколико то буде потребно.

----------------------------------------

ЕУ очекује егзодус

Брисел – Европска унија позвала је међународну заједницу да се припреми за масовни егзодус избеглица из Либије, копном и морем, пошто су снаге лојалне либијском лидеру Муамеру Гадафију све ближе побуњеницима. „Молимо се за најбоље, али морамо да се припремимо за најгоре – масовни бег избеглица”, рекла је европски комесар за хуманитарну помоћ Кристалина Георгијева, пренела је агенција АФП.

„Суочавамо се са првим симптомима потенцијално већег проблема избеглица који немају где да оду”, рекла је она.

УНХЦР је саопштио да је од 20. фебруара и почетка побуне у Либији око 280.000 људи напустило земљу: 151.000 је отишло у Тунис, 118.000 у Египат, а остали у Алжир и Нигер.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.