Винчети: Пронашли смо гроб Мона Лизе
Фиренца– Италијански истраживачи верују да су открили место на којем почива дама са чувене слике Леонарда да Винчија.Крипта је пронађена у поду манастира Санта Орсола у Фиренци након што је са њега уклоњен бетонски слој који је покривао стари под од цигала.
–Пронашли смо не једну, већ две крипте и убеђени смо да се у једној од њих налазе посмртни остаци Мона Лизе – изјавио је контроверзни професор, новинар и писац Силвано Винчети, вођа потраге за гробом Лизе Герардини дел Ђокондо за коју се верује да је мистериозна жена која је пре 500 година позирала славном италијанском мајстору.
Према писању лондонског „Телеграфа”, тим стручњака предвођен Винчетијемрадио је две недеље уз помоћ георадара, старих мапа и докумената, а према његовим најавама археолози ће морати да раде још неколико дана пре него што допру до гроба и отворе га.
Радове у Фиренци прати и Наталија Гучардини Строци, потомак Мона Лизе, која се у почетку противила истраживању, сматрајући да њена прабака има право да „почива у миру”. Она је, међутим, променила мишљење после сусрета са Винчетијем и његовим тимом. „У почетку ме је сама помисао на ископавање ужасавала, али сам сада фасцинирана и желим да сазнам да ли је ово место на којем почива један од мојих предака”, објаснила је она.
Лиза Герардини, која је умрла 1542. године, била је жена богатог трговца свилом Франческа дел Ђоконда. Мона Лиза је иначе у Италији позната као „Ла Ђоконда”.
Циљ ископавања је да се пронађу посмртни остаци Мона Лизе и да се њен ДНК упореди са ДНК двојице њених синова сахрањених у цркви Сантисима Анунцијата у Фиренци, као и да се изврши реконструкција њеног лица како би се видело да ли одговара чувеном Леонардовом портрету.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


