Овде се историја чува
Породично смо летовали на Малти.
Путовање са дечаком од 12 и девојчицом од годину дана није неуобичајено. Навикли смо децу да путују са нама уз ону удобност која може да се пружи у таквим условима.
Испоставило се да је наше поверење у Џоли тревел било оправдано јер смо добили све погодности за децу:
посебне кревете (за бебу креветац), нижи спрат у хотелу због колица...
Малта је за нас била откриће иако смо већ били на једном медитеранском острву: Кипру. За разлику од Кипра који је прилично урбанизован и јури западну цивилизацију, Малта се држи своје историје и то је њена туристичка лична карта која је нама веома пријала. Ту дозу историје гаје чак и у јавном превозу јер су задржали старе жуте "лејланд" аутобусе.
Одсели смо у Слијеми где наше агенције традиционално смештају госте. Солидан хотел "Парк" са четири звездице: чисте собе, комфорна купатила, мини кухиња са фрижидером, шпоретом, тостером и потребним посуђем... Особље веома љубазно. Могли смо да се купамо у базену на крову хотела, а на располагању смо имали и унутрашњи џакузи базен и теретану поред.
Близина Валете, главног града Малте, додатна је предност у оваквом аранжману: за пет минута сте у њој. Брод, аутобус или такси – све је на располагању.
У самој Валети препоручујемо: главну, Република улицу коју нико не може да промаши, катедралу витезова Светог Јована са прелепо осликаном таваницом, зграду малтешког парламента, луку Валете и бројне музеје. Верујем да даме неће промашити шопинг јер су се бројни трговци побринули да из Валете не одете без добрих италијанских ципела по повољним ценама (од 20 до 80 евра). Децу ће привући спортска опрема по повољним ценама. За господу – ту је велики избор изузетно модерних кошуља, џемпера, сакоа од најквалитетнијих материјала.
Занимљиви су излети које препоручују, пре свега, локални туроператори. Они могу да се уплате на сваком углу Слијеме по приступачним ценама. Ми смо видели: занатско село Та Кали (дување стакла које може и да се купи), места Рабат и Медину са прелепом средњовековном оградом, причама о витезовима реда Светог Јована. На крају смо обишли и једну од најлепших цркава Валете Мосту која је кружно грађена. Увече смо безбедно шетали са децом.
Препоручујемо кафу у неком од многобројних кафеа на обали, укусне колаче, италијанске пасте, одличне пекаре са питама од јабука. И не заборавите: историја Малте је интересантна, време погодно у свако доба године (медитеранска клима). Сувенира има напретек, а ми смо се вратили са фигурама малтешких витезова. Они дубљег џепа сигурно ће погледати и злато.
Малту препоручујемо од свег срца, а наравно да је и цена битна: седам дана у хотелу са три звездице и са авионским превозом кошта око 290 евра. Визе се релативно лако добијају преко агенције. Срећно на Малти.
Сања Ковачевић
Нови Сад
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


