Среда, 01.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Млади не виде будућност у Србији

Млади не виде будућност у Србији
Фото М. Лавренчић

Ниш – Шта планирају и како ће се пред наредни упис на факултете определити средњошколци из Ниша и околине, који су овог пролећа на матури? На ово питање потражила је одговор нишка маркетиншка агенција „Лубрис”, кроз анкету у којој је учествовало скоро хиљаду матураната. Најкраће речено резултати су поражавајући и представљају велико упозорење. – Само 12 одсто матураната који су учествовали у нашој анкети има чврсто опредељење да своје образовање настави студијама на неком домаћем факултету и после тога остане да ради и живи у Србији. На другој страни, пак, 61 одсто свршених средњошколаца спремно је да одмах оде у неку развијену земљу на западу Европе или у Америку, а њих 27 одсто је у дилеми – на питање да ли би остали у Србији, или отишли у иностранство изјаснили су се да би „можда” напустили своју земљу. Наша је намера била да видимо за које се факултете матуранти одлучују, шта им је најзанимљивије и најинтересантније за студије и зашто би баш одређену науку изабрали, рекао је Здравко Стојнић, из „Лубриса”.

Они који би остали да студирају и раде у земљи највише би се определили за студије на Медицинском или Економском факултету, јер сматрају да би тако најбрже дошли до радног места и доброг посла. Иако се медицина најтеже уписује, матуранти би најрађе њу студирали, чак 31 одсто, јер написали су, имају информације да се ипак не чека много на запослење у здравству. Око 29 одсто матураната се опредељује за студије на Економском факултету, очекивања су да ће стране инвестиције и велики број страних и домаћих банака допринети отварању нових радних места и да ће се лакше са дипломом економисте пронаћи посао у Нишу и Србији. За запослење у Србији, према резултатима анкете, добро би било имати и диплому Машинског или Електронског факултету, а донекле и диплому правника. Само 13 одсто учесника анкете определило се за остале факултете сматрајући да и са дипломама које стекну у Нишу, или неком другом универзитету у Србији, могу да се запосле.

Од оних који планирају да одмах оду из Србије у иностранство, истиче Стојнић, 29 одсто анкетираних жели да упишу студије електронике, која се, према њиховим сазнањима највише тражи и признаје у Западној Европи, али ништа мање је младих који сматрају да би ван Србије лако дошли до посла као машински инжењери и зато планирају да студирају машинство – 27 одсто. Уз знање енглеског, немачког или француског језика, могуће је, рекли су нишки матуранти, пронаћи добар посао у иностранству и са дипломом Правног или појединих група на Филозофском факултету.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.