Петак, 03.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Стасала нова генерација фанова рокенрола

Стасала нова генерација фанова рокенрола
Нешто сасвим извесно: „Дарквуд даб” (Промотивне фотографије турнеје)

Бендови „Дарквуд даб”, „Ајсбрн”, „Канда, Коџа и Небојша“, „Бјесови“, „Блок аут“ и „Хипнотајзд“ свираће сутра увече од 19 сати у башти Студентског културног центра у Београду, на крају „Јелен топ 10” турнеје.

У протекла два и по месеца домаћи рокенрол бендови (међу којима и „Нежни Далибор” и „Горибор”) свирали су у 15 градова широм Србије: Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Чачку, Сремској Митровици, Зрењанину, Суботици, Бору... Клубови и други концертни простори су били пуни, пре свега, младих људи, средњошколаца и студената, жељних да у свом родном граду уживо чују омиљене бендове.

– На рокенрол музици поново стасава нова генерација људи – истиче Лазар Сакан, водитељ емисије „Јелен топ 10” из које је проистекла турнеја на којој је било неколико хиљада посетилаца.

– Сваког викенда били смо у другом граду, и атмосфера је увек била добра. Бендови одлично звуче, и допада ми се то што је жанровски прошарано свим стиловима, тако да за сваког има по нешто. Прилика да се дружимо и путујемо са колегама из „Обојеног програма”, „Канде, Коџе и Небојше”, „Великог презира” и других бендова било је незаменљиво искуство које појачава осећај међусобног разумевања – каже за наш лист Дејан Вучетић Вуча, певач београдског „Дарквуд даба”, и додаје да је профил просечног посетиоца турнеје немогуће одредити, али да је посетиоцима било заједничко једно –„да заиста воле музику”.

Вучетић сматра да је домаћа рокенрол сцена на завидном нивоу, бар што се тиче креативности музичара.

– Са веома ограниченим средствима музичари овде праве одличну музику. Проблем је у недостатку медијске подршке овој врсти културе, а емисија из које је проистекла турнеја је једна од ретких које се баве рокенролом код нас – указује Вуча из бенда „Дарквуд даб” који на концертима увелико свирају и нове песме „Нешто сасвим извесно”, у којој је гостовала Бисера Велетанлић, и „Крај октобра”.

– Реакције на нове песме су позитивне. Нови албум излази 1. јула и биће доступан за бесплатно преузимање на сајту Егзит фестивала – каже фронтмен „Дарквуд даба”.

Турнеја која се сутра увече завршава покренула је нови талас живих свирки широм Србије. Идеја је да и следеће године, на пролеће, овај музички караван крене на пут по Србији. Концепт ће бити сличан, уз новине и изненађења, како би нова турнеја била искорак у односу на овогодишњу.

– Један од задатака за наредну турнеју биће да пронађемо већа места у којима би се одржавале свирке, јер су неки простори на овој турнеји билипремали да приме све заинтересоване. У сваком граду се тражила карта више, а у некима су концерти били распродати већ првог дана продаје карата. Нема стајања, јер рокенрол дефинитивно треба да живи у Србији – поручује Лазар Сакан и додаје да на концертима није било инцидената, а да су свирке почињале на време, што показује колико су бендови озбиљно схватили иницијативу да позитивна, рокерска, енергија поново проструји Србијом.

------------------------------------------------------

Нови музички талас

Турнеја је проистекла из емисије „Јелен топ 10” која је прво емитована на ТВ Б92, а сада на РТС 2. У емисији су наступали бендови о којима се данас често говори и чије песме се радо слушају: „Сви на под” (хит „Буги вуги”), „Севдах Бејби” и Шобаја – познати по хитовима „Три пољупца” и „Љуби ме брзо, журим”, „Земља грува” („Најлепше жеље”)...

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.